Dbanie o wentylację w mieszkaniu

Jakość powietrza w XXI wieku nie jest formą luksusu a standardem w budownictwie nowoczesnym. Niemniej jednak by utrzymać stały poziom zdrowego powietrza niezbędną jest pielęgnacja klimatyzacji. Niezależnie od tego, czy planujesz kominek czy nie wentylacja w mieszkaniu powinna być systematycznie sprawdzana.

W tradycyjnym budownictwie stosuje się dwie metody wentylacji:

  • naturalną, czyli grawitacyjną,
  • mechaniczną, która wykorzystuje centralę wentylacyjną.

Wentylacja grawitacyjna

wentylacja w mieszkaniuDotyczy ona przede wszystkim naturalnego obiegu powietrza, który odbywa się dzięki różnicy temperatur pomiędzy powietrzem wewnętrznym i zewnętrznym. Przez specjalne przewody kominowe, ułożone w pozycji pionowej, powietrze krąży po całym domu. Cały proces wentylacji opiera się na naturalnych zjawiskach atmosferycznych, dlatego też jej skuteczność uzależniona jest od nich. Wpływ na sprawne działanie wentylacji ma również prawidłowo wykonane projektu kanałów oraz wykorzystanie właściwych materiałów. Przewody wentylacyjne są jednym z najbardziej istotnych elementów całej instalacji, dlatego ich niewłaściwa długość lub nieodpowiednia izolacja termiczna przyczyni się do spadku efektywności działania wentylacji.

W przypadku tej wentylacji bardzo często montowane są kominki nieizolowane. Są one przeznaczone wyłącznie do wentylacji instalacji kanalizacyjnych.  Powietrze w łazienkach zazwyczaj jest ciepłe i wilgotne a po dotarciu do takiego nieizolowanego kominka spotyka się z niższymi temperaturami. W wyniku tego para wodna skrapla się i osadza na przewodach, które w ujemnej temperaturze często z tego powodu zamarzają.

Pamiętaj! Wybierając instalację grawitacyjną w swoim mieszkaniu warto zwrócić dodatkową uwagę na wybór właściwego kominka.

wentylacja w mieszkaniu

Wentylacja mechaniczna

Coraz częściej w nowoczesnym budownictwie można spotkać się z wentylacją mechaniczną. Stały obieg powietrza można otrzymać dzięki wykorzystaniu niektórych urządzeń mechanicznych. Dzięki kontroli nad obiegiem powietrza w domu możliwe jest takie ustalenie jego ruchu, że między pokojami dochodzi do ich wymieszania a w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka jest sukcesywnie usuwane na zewnątrz.

Wentylacja w mieszkaniu – co zyskujemy?

W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, poprzez wprowadzenie instalacji mechanicznej zapewniamy stałą i właściwa cyrkulację powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych. W dodatku wentylacja mechaniczna może przyczynić się osiąganiu wielu oszczędności poprzez umożliwienie odzyskiwania ciepła z powietrza.

Obydwie formy wentylacji są skuteczne. Niemniej jednak należy o nie w odpowiedni sposób dbać. Regularne przeglądy czy też korzystanie z serwisu w przypadku wentylacji mechanicznej jest wskazane. Wymiana filtrów niech też nie będzie odkładana na ostatnią chwilę. Bakterie i inne mikroorganizmy, które gromadzą się w zużytych filtrach mogą być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia oraz naszych najbliższych.

W czym doradzamy? Jako specjaliści w branży w tym w: technice kominowej i wentylacyjnej, doradzamy każdemu w doborze odpowiednich produktów. Zanim dokonasz zakupu skonsultuj to z nami! Najczęściej wypytujecie nas o: generator ciągu kominowego, urządzenie do wyciągu spalin, mechaniczna nasada kominowa, wentylator do komina dymnego, wentylator wyciągowy spalin kominowych, wyciąg spalin, wspomagacz ciągu kominowego, wspomaganie ciągu kominowego, poprawa ciągu kominowego, wentylator ciągu kominowego.

Shopping Cart
Przewiń do góry