Jak usunąć wilgoć i grzyba z domu?

Niebezpieczne dla zdrowia grzyby pleśniowe znajdują się w wielu domach i mieszkaniach. Najpierw niezauważalne, później mogą się stać dużym problemem, z którym ciężko będzie sobie poradzić. Dlatego w tym wypadku zastosowanie ma zasada: Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zatem jak usunąć wilgoć i grzyba z domu?

Przyczyny powstawania grzyba w domu

jak usunąć wilgoć i grzyba z domuGłówną przyczyną powstawania pleśni jest wilgoć. W nowych budynkach związana jest z niewystarczającym wyschnięciem ścian po przeprowadzonych pracach budowlanych. Z kolei w już użytkowanych lokalach jest wynikiem złej wentylacji, która związana jest m.in. ze zbyt szczelnymi oknami oraz zasłoniętymi kratkami wentylacyjnymi.

Jak więc radzić sobie z wilgocią w domu? Najważniejsza jest odpowiednia wentylacja, w związku z czym każdego dnia warto rozszczelnić okna na kilka godzin (wystarczy je lekko uchylić), warto o tym pamiętać szczególnie podczas gotowania czy suszenia prania — wtedy powstaje najwięcej wilgoci. Drugą ważną sprawą są kratki wentylacyjne, które zawsze powinny być drożne. Dodatkowo warto zainwestować w tzw. stabilizator wentylacji, a więc urządzenie, które za pomocą specjalnej przepustnicy będzie regulowało wentylację w pomieszczeniu.

Zasada działania stabilizatora jest niezwykle prosta — kiedy w pomieszczeniu panuje mały przepływ powietrza, przepustnica pozostaje nieruchoma, z kolei, kiedy przepływ jest za duży, odchyla się, dzięki czemu tamuje nadmierną wentylację i wyziębianie pomieszczenia, dodatkowo hamując ciąg wsteczny. Warto zainwestować w tego rodzaju sprzęt, aby wentylacja w domu działała prawidłowo i nie generowała dodatkowych kosztów związanych ze zbyt dużym ochładzaniem pomieszczeń.

jak usunąć wilgoć i grzyba z domu

Gdy grzyb pojawi się na ścianie – działaj szybko!

Kiedy pleśń pojawi się już na ścianach, należy działać szybko i zdecydowanie. Do wyboru są metody naturalne oraz te bardziej inwazyjne.

Pierwszym krokiem do trwałego pozbycia się grzyba jest zeskrobanie warstwy pleśni (za pomocą wody z detergentem i szczotki). Następnie należy skuć tynk (z miejsca, gdzie grzyb występował, a także wokół tego miejsca), w celu usunięcia grzybni. Kolejnym krokiem jest przemycie ściany octem z wodą w proporcji 4:1 lub odpowiednim preparatem grzybobójczym. Przy zastosowaniu środków chemicznych nie można przebywać w pomieszczeniu od kilku do kilkunastu godzin. Jest to bowiem niebezpieczne dla zdrowia. Dopiero po zastosowaniu tych wszystkich kroków oraz użyciu środka przeciwgrzybiczego można ścianę na nowo tynkować.

Chcąc się pozbyć grzyba, należy pamiętać przede wszystkim o eliminacji przyczyn jego pojawienia się. Dobra wentylacja to podstawa, bez niej pleśń nigdy nie zniknie z mieszkania.

Shopping Cart
Przewiń do góry