Artykuły

Jak właściwie dobrać nasadę kominową?

31-03-2017

Dzięki dopasowaniu odpowiedniej nasady kominowej możliwe jest zapewnienie ciągu kominowego. Nasada kominowa odpowiada za prawidłowe działanie najistotniejszej funkcji komina, co czyni z niej elementarną część całej instalacji.

Typy nasad

Do wyboru - w zależności od rodzaju przewodu w instalacji - mamy dwa typy nasady, należą do nich:

- nasady typu Rotomax - stosuje się je w przewodach spalinowych, służą do odprowadzania spalin z kotłów gazowych lub opalanych olejem. Nasady tego typu ustawiają się w odpowiedniej - przeciwnej do kierunku wiatru - pozycji, co uniemożliwia wytworzenie tzw. ciągu wstecznego;

- nasady obrotowe - stosuje się je w przewodach wentylacyjnych, dzięki nim możliwe jest zwiększenie ciągu, co umożliwia lepszą wentylację wewnątrz budynku. Nasady obrotowe wykorzystują siłę wiatru i obracają się w przeciwnym kierunku. Dzięki temu zabezpiecza się przed nieprawidłowym funkcjonowaniem.

Dobór podstawy nasady

Gdy dobierzemy już odpowiednią nasadę do właściwego przewodu, należy zadbać również o dobór jej podstawy. Do wyboru są dwie z każdego rodzaju:

- nasady kominowe z podstawą kwadratową - rogi kwadratowej płyty nasady wyposażone są w otwory umożliwiające ich łatwe przykręcenie. Nasada w tym typie mocowania jest niezwykle trwała, a specyficzne mocowanie uniemożliwia jest oderwanie na skutek silnego wiatru;

- nasady kominowe z podstawą rurową - tego typu nasady używane są do przewodów kominowych o okrągłym przekroju. Nie spotyka się tutaj podstaw, które muszą być przymocowywane do komina, dzięki czemu montaż jest szybszy i łatwiejszy. Aby zamontować nasadę do przewodu rurowego wystarczą ją w nim umieścić.

Jak widać systemy kominowe stawiają przed nami pewne ograniczenia. Wybór nasady kominowej nie jest dowolny, jak to by mogło się z początku wydawać, a dyktuje go kształt samego przewodu kominowego oraz jego rodzaj. Warto zapoznać się z tymi specyfikacjami, aby nie popełnić błędu w instalacji, którego skutkami może być niewłaściwy przepływ powietrza w budynku.

systemy kominowe rzeszów systemy kominowe rzeszów