Jak zamontować wkład kominowy?

jak zamontować wkład kominowySystemy kominowe mimo, że nie wyglądają na zbyt skomplikowane należy odpowiednio zamontować. Możesz to zrobić sam lub powierzyć pracę profesjonalistom. Jeśli wybierasz pierwszą opcję poniżej dowiesz się jak zamontować wkład kominowy. Najczęściej stosowanymi elementami do uszczelniania w pełni drożnego komina są stalowe wkłady kominowe. Mogą być również stosowane wkłady ceramiczne. Zgodnie z przepisami prawa polskiego montaż wkładu w kominie murowanym jest możliwy o ile jego przekrój jest większy niż 14 x 14 cm. Dzieje się tak, ponieważ średnica najmniejszego przewodu dymowego o okrągłym przekroju nie może mieć mniej niż 150 mm.

Wkłady kominowe do kotłów gazowych oraz olejowych wykonane są zazwyczaj ze stali kwasoodpornej. Oprócz tego w komplecie znajdują się: trójnik przyłączeniowy, segment rewizyjny z pokrywą oraz zbiornik kondensatu z rurką odprowadzającą.

Podstawowe czynności montażowe

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przed przystąpieniem do prac montażowych, jest sprawdzenie drożności komina i dokładne jego wyczyszczenie. Następnie należy odpowiednio dobrać średnicę i grubość ścian wkładu kominowego. Kolejną czynnością jest właściwe ustalenie wysokości montażu trójnika oraz wyczystki, a następnie wykonanie otworów montażowych o właściwej wielkości. W tychże otworach umieszcza się wyczystkę połączoną ze zbiornikiem kondensatu, a wyżej instalowany jest trójnik, do którego będzie dołączony czopuch.

jak zamontować wkład kominowy

Główne zasady instalacji

Wkłady kominowe montuje się zazwyczaj od góry, poprzez instalację kolejnych odcinków rur. Usadowienie jednego odcinka rury jest możliwe tylko w przypadku bardzo niskich kominów. Wprowadzenie rur w odcinkach przebiega zazwyczaj z wykorzystaniem sznura z dolną poprzeczką.

Należy pamiętać, że wkłady kominowe nie mogą być montowane na sztywno z czapą komina, ponieważ w przypadku, gdy wkład kominowy na skutek nagrzania będzie się rozszerzał, czapa może zostać zerwana. Przewód łączący kocioł z czopuchem powinien mieć co najmniej 5 proc. spadku w kierunku kotła.

Shopping Cart
Przewiń do góry