Artykuły

Jak zbudować system wentylacji hybrydowej?

02-02-2017

Prawie wszyscy mamy świadomość tego, że prawidłowo działająca wentylacja to prawdziwy niezbędnik, jeżeli chcemy czuć się dobrze i być zdrowymi. Z tego też powodu w branży szuka się nowych rozwiązań, które będą spełniały wszystkie oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Jednym z nich jest wentylacja hybrydowa, która pozwala na funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej w budynku, ale uruchamia się w momencie, gdy jest ona niewystarczająca.

Pomoc dla wentylacji mechanicznej - Hybrydowa nasada kominowa.

Rozwiązania wentylacji hybrydowej zakładają sytuację, w której wentylacja naturalna jest wspomagana przez niskociśnieniowe wentylatory o specjalnej konstrukcji. Na szczycie kanałów wentylacji naturalnej montowane są hybrydowe nasady kominowe, które charakteryzują się niskim podciśnieniem wytwarzanym w kanałach wywiewnych.

Po co są nasady hybrydowe? Zwiększenie ciągu kominowego i wentylacyjnego.

Rolą nasad hybrydowych jest usuwanie powietrza z budynku, dlatego należy zapewnić dopływ świeżego powietrza z zewnątrz, gdyż w przeciwnym razie nasady nie będą działały prawidłowo lub może dojść do odwrócenia ciągu w kanałach. Stworzenie odpowiedniego nawiewu powietrza do budynku to gwarancja, że wentylacja hybrydowa nie będzie żadnym zagrożeniem.

Czym jest Turbowent? Obrotowa nasada kominowa.

Ciekawostką jest nasada Turbowent hybrydowy. Jest to zmodyfikowana i ulepszona wersja stosowanej od kilku lat obrotowej nasady kominowej Turbowent. Jej konstrukcja została opracowana z myślą o zapewnieniu stałej siły w kanale wentylacyjnym. Polega to na tym, że niezależnie od kierunku, siły czy rodzaju wiatru, turbina nasady obraca się zawsze w tę samą stronę. Ponadto jest ona wyposażona w silnik o niewielkiej mocy sprzężony z głównym elementem obrotowym, a jego zadaniem jest stabilizacja ciągu w kanale.

Z pewnością każdy z trzech systemów wentylacyjnych ma swoje wady oraz zalety, a co za tym idzie - przeciwników i zwolenników. Trzeba jednak przyznać, że wentylacja hybrydowa z roku na rok staje się coraz powszechniejsza i wielu architektów oraz projektantów chętnie sięga po takie rozwiązanie. Warto zatem uzupełnić swoją wiedzę na ten temat, aby być ''na bieżąco''.

systemy kominowe rzeszów systemy kominowe rzeszów