Jaki wkład kominowy do pieca na pellet wybrać?

Wkłady kominowe oraz same kominy są nieodzownym elementem służącym do skutecznego odprowadzania spalin z pieców. Jako paliwo wykorzystują one pellet. Jakie wymagania muszą spełniać przyłącza kominowe do pieców? Jaki wkład kominowy do pieca na pellet należy wybrać? A także, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania? Podpowiadamy.

Rodzaje wkładów kominowych

wkład kominowy do pieca na pelletDecydując się na zakup odpowiedniego wkładu kominowego, ważny jest przede wszystkim przekrój samego komina. W przypadku przekroju kwadratowego wybieramy wkład o przekroju okrągłym. Z kolei, jeżeli nasz komin jest prostokątny, kupujemy wkład owalny. Kolejną sprawą jest średnica wkładu kominowego. W przypadku domów jednorodzinnych wynosi ona około 200 milimetrów, jednak wartość ta może być zmienna i zależna od producenta danego urządzenia grzewczego. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej średnicy sprawdźmy, jakie są jego zalecenia.

Ostatnią ważną kwestią jest materiał, z jakiego dany wkład został wykonany. W przypadku pieców na pellet wybieramy wkłady ze stali żaroodpornej, które najlepiej spełniają wymagania tego rodzaju pieca.

Przyłącza kominowe do pieców na pellet

Podstawowym wymaganiem, jeżeli chodzi o wkład kominowy do pieca na pellet, jest wykonanie go z materiałów ognioodpornych. Kolejną ważną kwestią jest szczelność całego systemu kominowego. Odpowiada ona za to, aby spaliny nie przedostawały się do innych pomieszczeń. Dodatkowo pomagają, aby ciąg kominowy nie był w żaden sposób osłabiony. Konieczne jest też zadbanie o odpowiednią lokalizację ujścia komina. Zapewni to dobry ciąg oraz nie spowoduje sytuacji, w której odprowadzanie spalin byłoby uciążliwe dla otoczenia.

wkład kominowy do pieca na pellet

Najłatwiejszym i najbardziej polecanym rozwiązaniem jest zlokalizowanie komina wewnątrz samego budynku. W ten sposób minimalizacja strat ciepła jest najbardziej efektywna. Komin stygnie powoli oraz oddaje część ciepła do przyległych pomieszczeń. Jeżeli jednak montaż komina wewnątrz budynku jest niemożliwy, można go oczywiście poprowadzić na zewnątrz. Wymaga to jednak zastosowania bardzo dobrej izolacji, co wpłynie na koszty całej instalacji.

Shopping Cart
Przewiń do góry