Artykuły

Ogrzewanie kominkowe a jakość powietrza

16-01-2017

Każdy kto posiada kominek w swoim domu może nazywać się prawdziwym szczęściarzem, gdyż nie tylko pięknie wygląda, ale przede wszystkim daje naprawdę przyjemne, naturalne ciepło. Działanie systemu dystrybucji gorącego powietrza sprawia, że dzięki kominkowi możemy odczuwać przyjemne ciepło w całym domu.

Jak działa system DGP?

To proste. Ogień w kominku nagrzewa wkład kominkowy, a ten oddaje ciepło powietrzu znajdującemu się w jego otoczeniu. Ponadto powietrze jest ogrzewane rurą dymową, która odprowadza produkty spalania drewna do komina. Warto podkreślić, że rura bardzo wydajnie oddaje ciepło.

Jak sprawdzić jakość powietrza?

Warto pamiętać o tym, że taka instalacja ma ogromny wpływ na samopoczucie mieszkańców, gdyż dzięki niej nie tylko odczuwamy ciepło, ale i oddychamy tym powietrzem, które jest transportowane.  Aby można było mówić o dobrej jakości powietrza, trzeba sprawdzić kilka jego parametrów: temperaturę, wilgotność oraz czystość.

Wysuszone czy nie?

Często powtarzany jest mit, jakoby ogrzewanie kominkowe w połączeniu z systemem DGP wysuszało powietrze. Nie do końca jest to prawda. Odczucie, że kominek jest powodem suchego powietrza zazwyczaj jest subiektywne i wynika z faktu, że powietrze w okolicach kominka i kratek nawiewnych ma znacznie wyższą temperaturę niż to podgrzane przez grzejnik.

Jak poprawić jakość powietrza?

Istnieje urządzenie, które pozwala na dodatkowe dostarczenie wilgoci do powietrza. Jest to nawilżacz kominkowy, który posiada płaszcz, w którym znajduje się woda. Nawilżacz jest montowany w kapie kominka. Centralnie przez nawilżacz zasysane jest gorące powietrze, które podgrzewa wodę w płaszczu, co z kolei powoduje jej parowanie. Ubytki wody natomiast uzupełnia się przez zamaskowany otwieraną kratką wlew.

Wentylacja przede wszystkim

Trzeba jednak pamiętać, że najważniejszą kwestią dla zapewnienia właściwej jakości powietrza jest dobrze funkcjonująca wentylacja. W przypadku domów, w których znajduje się kominek, jest to szczególnie ważne. Prawidłowa wymiana powietrza jest niezbędna dla dobrego samopoczucia mieszkańców a nawet dla ich zdrowia, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

systemy kominowe rzeszów systemy kominowe rzeszów