Wentylacja hybrydowa, czyli 2 w 1

Wentylacja hybrydowa to doskonała alternatywa zarówno dla wentylacji grawitacyjnej, jak i wentylacji mechanicznej. Łączy ona w sobie prostotę oraz niskie koszty użytkowania wentylacji grawitacyjnej z niezawodnością wentylacji mechanicznej, przez co staje się niezwykle atrakcyjnym systemem wentylacyjnym. Wentylacja hybrydowa działa na podobnych zasadach co wentylacja naturalna lub wentylacja mechaniczna. W pełni dostosowuje się do warunków panujących na zewnątrz, pracując albo w trybie mechanicznym, albo naturalnym.

Wentylacja naturalna

wentylacja hybrydowa

Wentylacja naturalna (grawitacyjna) działa dzięki siłom natury. Główną siłą napędową jest różnica gęstości powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku. Ogrzane, lekkie powietrze ulatuje z budynku przez kanały wentylacyjne. W jego miejsce przedostaje się powietrze z zewnątrz.

Naturalną drogą przedostawania się powietrza do budynku są nieszczelności okien i drzwi. Ilość powietrza dostającego się do wewnątrz zależy od tego, jak duże są te nieszczelności. Najskuteczniejszą metodą doprowadzenia właściwej ilości powietrza jest zastosowanie nawiewników. Pozwalają one doprowadzić powietrze wentylacyjne w kontrolowany sposób.

Wentylacja mechaniczna

W przypadku wentylacji mechanicznej wymiana powietrza jest w pełni niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. W wentylacji mechanicznej wymuszony przepływ powietrza otrzymuje się dzięki wykorzystaniu jednego lub kilku wentylatorów. Wyróżnia się kilka rodzajów wentylacji mechanicznej w zależności od sposobu wymiany powietrza, kierunku ruchu powietrza w stosunku do konkretnego pomieszczenia, czy różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Może to być wentylacja mechaniczna nawiewnawywiewna (wyciągowa) oraz nawiewno-wywiewna.

wentylacja hybrydowa

System hybrydowy w Europie

W Europie Zachodniej, w przypadku wentylacji hybrydowej, stosuje się trzy podstawowe rozwiązania dotyczące sposobów łączenia jej elementów:

  1. Tryb mieszany – stosuje się naprzemiennie ciąg mechaniczny i naturalny.
  2. Tryb naturalny – gdzie wykorzystuje się głównie wentylację naturalną, która jest wspomagana wentylatorami mechanicznymi, w przypadku gdy ciąg naturalny jest niewystarczający.
  3. Tryb mechaniczny – wentylacja działa przede wszystkim w oparciu o wentylatory mechaniczne, a ciąg naturalny jest wykorzystywany, gdy sprzyjają temu warunki zewnętrzne.

System hybrydowy w Polsce

W Polsce stosuje się przede wszystkim wentylację hybrydową opartą na modelu, w którym wentylacja naturalna wspomagana jest przez wentylatory mechaniczne niskociśnieniowe w postaci nasad kominowych, które montuje się na szczycie kanałów wentylacji naturalnej. Nasady kominowe połączone są z układem sterującym, który sygnalizuje wszelkie zmiany ciśnienia w najbliższym otoczeniu. Nasady niskociśnieniowe, w razie potrzeby, wytwarzają niewielkie podciśnienie potrzebne do rozpoczęcia przepływu powietrza. Są przy tym o wiele bardziej energooszczędne niż w przypadku tradycyjnej wentylacji mechanicznej wyciągowej oraz zapewniają niski poziom hałasu podczas pracy.

Zasada działania wentylacji

Świeże powietrze z zewnątrz wpływa przez nawiewniki do pomieszczeń mieszkalnych, a następnie kieruje się ono w kierunku kanałów wywiewnych, które znajdują się m.in. w kuchni, łazience, toalecie oraz w pokojach. Optymalny ciąg zapewnia zamontowana na kominie wentylacyjnym nasada hybrydowa wspomagająca jego pracę w razie niekorzystnych warunków zewnętrznych.

Wentylację hybrydową można z powodzeniem zastosować zarówno w nowo budowanych budynkach, jak i remontując starszy obiekt mieszkalny. System hybrydowy może w pełni wykorzystywać istniejące już kanały grawitacyjne. Tego rodzaju wentylacja zyskuje coraz szersze grono zwolenników głównie ze względu na prostotę montażu całego układu, dużą wydajność i niskie koszty eksploatacyjne. Wentylacja hybrydowa może być sterowana zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem elektronicznych sterowników, które umożliwiają zaprogramowanie pracy nasady pod kątem doboru prędkości w konkretnych godzinach dnia, a nawet tygodnia.

Główne zalety zastosowania wentylacji hybrydowej:

  • niskie koszty związane z eksploatacją wentylacji,
  • cicha i wydajna praca nasad kominowych,
  • możliwość regulacji prędkości obrotowej nasad kominowych,
  • możliwość sterowania w sposób ręczny oraz z wykorzystaniem sterowników elektronicznych,
  • łatwość instalacji,
  • bezproblemowe czyszczenie przewodu kominowego po odchyleniu nasady.
Shopping Cart
Przewiń do góry