Artykuły

Wkład kominowy do pieca na pellet - jaki wybrać

10-01-2018

Wkłady kominowe oraz same kominy są nieodzownym elementem służącym do skutecznego odprowadzania spalin z pieców, które jako paliwo wykorzystują pellet. Jakie wymagania muszą spełniać przyłącza kominowe do pieców i na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania?

Wkłady kominowe do pieców na pellet. Jaki wkład do pieca na pellet wybrać?

Decydując się na zakup odpowiedniego wkładu kominowego, ważny jest przede wszystkim przekrój samego komina. W przypadku przekroju kwadratowego wybieramy wkład o przekroju okrągłym, z kolei, jeżeli nasz komin jest prostokątny, kupujemy wkład owalny. Kolejną sprawą jest średnica wkładu kominowego — w przypadku domów jednorodzinnych wynosi ona około 200 milimetrów, jednak wartość ta może być zmienna i zależna od producenta danego urządzenia grzewczego, stąd przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej średnicy sprawdźmy, jakie są jego zalecenia.

Ostatnią ważną kwestią jest materiał, z jakiego dany wkład został wykonany, w przypadku pieców na pellet wybieramy wkłady ze stali żaroodpornej, które najlepiej spełniają wymagania, jakie stawiają przed nimi tego rodzaju piece.

Przyłącza kominowe do pieców na pellet — wymagania

Podstawowym wymaganiem, jeżeli chodzi o przyłącza kominowe do pieców na pellet, jest to, że sam piec, jak i pozostałe części układu ogrzewania muszą być wykonane z materiałów ognioodpornych. Kolejną ważną kwestią jest szczelność całego systemu kominowego, która odpowiada za to, aby spaliny nie przedostawały się do innych pomieszczeń oraz aby ciąg kominowy nie był w żaden sposób osłabiony.

Konieczne jest też zadbanie o odpowiednią lokalizację ujścia komina, tak aby zapewnić ciąg oraz nie spowodować sytuacji, w której odprowadzanie spalin byłoby uciążliwe dla otoczenia.

Najłatwiejszym i najbardziej polecanym rozwiązaniem jest zlokalizowanie komina wewnątrz samego budynku, w ten sposób minimalizacja strat ciepła jest najbardziej efektywna — komin stygnie powoli oraz oddaje część ciepła do przyległych pomieszczeń. Jeżeli jednak montaż komina wewnątrz budynku jest niemożliwy, można go oczywiście poprowadzić na zewnątrz, wymaga to jednak zastosowania bardzo dobrej izolacji, co wpłynie na koszty całej instalacji.