Aby instalacja przewodu kominkowego działała prawidłowo, niezbędne jest odpowiednie dopasowanie do siebie przewodu kominowego i kominka. Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego? Sprawdźmy.
Ogrzewanie kominkowe w domu
Gdy decydujemy się na instalację ogrzewania kominkowego w domu, pierwszym krokiem na drodze do cieszenia się skwierczącym, przyjemnym ogniem, jest odnalezienie przewodu kominkowego. To w pobliżu niego musi zostać zbudowany kominek. Dzięki bliskiej odległości przewód kominowy nie będzie musiał być długi, co znacznie ograniczy nie tylko koszt całego przedsięwzięcia, ale również potrzebę zabezpieczenia całej instalacji. Zaleca się również, aby przewód kominowy nie miał załamań.
Przy dopasowaniu właściwego przewodu kominowego nie bez znaczenia jest również wkład kominowy. Wymiary muszą być dostosowane do mocy wkładu kominowego.
Jak połączyć kominek z kominem?
Przyłączenie przewodu kominowego ma miejsce jeszcze przed obudowaniem wkładu kominowego. W kominie kilkadziesiąt centymetrów nad górną ścianką wkładu należy wykuć otwór, który posłuży do zamontowania trójnika. Dwa wyloty trójnika będą połączone z wkładem kominowym, a trzeci będzie służył do wylotu gromadzonego w kominku dymu.
Przy instalacji połączenia pomiędzy wkładem a kominem należy zwrócić uwagę na jakość przewodu kominkowego. Musi on posiadać atest pozwalający mu odprowadzać dym z palenisk na paliwa stałe. Dodatkowo powinien być zamontowany pod kątem 45 stopni do komina, co umożliwi sprawne oczyszczanie w przypadku zapchania. Dzięki temu ograniczone zostanie ryzyko przesuwania się wkładu kominowego, na skutek naprężenia wywołanego rozszerzalnością cieplną jego korpusu.
Podczas planowania jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego zadbajmy również o to, aby przewód kominowy miał odpowiednią średnicę. Należy ją dopasować do średnicy wylotu spalin z kominka. Gdy ma ona inny rozmiar, możemy zastosować kształtkę redukcyjną, którą należy dobrać zgodnie z instrukcją montażu modelu naszego wkładu kominkowego. Poprzez te działania będziemy mieć 100% pewności, że ogrzewanie kominkowe, będzie działać sprawnie.