Niewiele rzeczy potrafi zakłócić domowy spokój tak skutecznie, jak częste ćwierkanie i szuranie dochodzące z przewodu kominowego. Problem ptaków gniazdujących w kominie to nie tylko uciążliwy hałas, ale również zagrożenie dla bezpieczeństwa twojego domu, jak i domowników. Nagromadzenie ptasich gniazd w kominie może prowadzić do poważnych zanieczyszczeń, gromadzenia się odchodów i co najniebezpieczniejsze, do zatkania komina. Zablokowany przepływ spalin stwarza ogromne ryzyko zaczadzenia, czyli niewidocznego oraz śmiertelnego zagrożenia w sezonie grzewczym. Dodatkowo istnieje wysokie ryzyko nagromadzenia się niechcianych owadów w kominie, co w dłuższej perspektywie może nawet uszkodzić strukturę komina. Komin oferuje bezpieczne oraz osłonięte miejsce do założenia gniazda, przez co ptaki często wybierają takie miejsca. Ciemne i zazwyczaj spokojne wnętrze bardzo dobrze chroni przed drapieżnikami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Kluczowym aspektem staje się więc znalezienie sposobu na usunięcie nieproszonych gości.
Dlaczego ptaki w kominie to problem?
Obecność ptaków gniazdujących w kominie to znacznie więcej niż tylko drobna niedogodność może to być źródło wielu poważnych problemów, które mogą wpłynąć zarówno na komfort, jak i na bezpieczeństwo mieszkańców. Przede wszystkim, nieproszeni lokatorzy generują uporczywy hałas ptaków w kominie. Szczególnie w okresie lęgowym, kiedy dochodzą odgłosy piskląt. Kolejnym istotnym kłopotem są zanieczyszczenia. Nagromadzone odchody ptaków w kominie nie tylko będą powodować nieprzyjemny zapach, ale i duży problem higieniczny, ponadto ich kwaśny odczyn może również przyczynić się do stopniowego uszkodzenia wewnętrznej struktury przewodu kominowego. Najpoważniejszym zagrożeniem, jakie niesie za sobą gniazdo ptaków w kominie jest jednak ryzyko zatkania komina. Nagromadzenie się gałązek, trawy czy piór może całkowicie zablokować lub w dużej mierze ograniczyć przepływ spalin. Bezpieczeństwo komina oraz domowników może wtedy być zagrożone. Dodatkowo ptasie gniazda często przyciągają owady, które mogą dostawać się do budynku. Dodatkowo długotrwała obecność gniazda może prowadzić do potencjalnych uszkodzeń konstrukcji komina.
Jak pozbyć się ptaków z komina?
Stając przed problemem ptaków w kominie, normalne w tej sprawie jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: jak pozbyć się ptaków z komina skutecznie, ale przede wszystkim humanitarnie oraz zgodnie z przepisami? Humanitarne usuwanie ptaków z komina jest możliwe, lecz znowu pojawia się kolejne pytanie: kiedy można usunąć gniazdo ptaków z komina? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, można to zrobić wyłącznie poza sezonem lęgowym. W Polsce większość gatunków jest objęta ochronę a ich okres lęgowy przypada zazwyczaj od wczesnej wiosny do późnego lata. Jeśli chodzi o doraźne metody na odstraszanie ptaków z komina to można skorzystać z wielu możliwości. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, od urządzeń emitujących dla ptaków nieprzyjemnie dźwięki, które są niesłyszalne dla ludzi, przez montaż elementów odblaskowych, po instalację makiet ptaków drapieżnych. Do wszystkich tych sposobów trzeba jednak podchodzić z rezerwą, ich skuteczność w przypadku już zasiedlonego komina często jest ograniczona oraz krótkotrwała. Ptaki w kominie, które znalazły tam bezpieczne schronienie mogą szybko zaadaptować się do takich warunków. Biorąc pod uwagę wszystkie ograniczenia prawne oraz ryzyko uszkodzenia systemu kominowego, dobrym rozwiązaniem będzie wezwanie kominiarza, który nie tylko wykona przegląd komina, ale i pozbędzie się gniazda.
Jak zabezpieczyć komin przed ptakami?
Choć istnieją dobre sposoby na poradzenie sobie z istniejącym gniazdem w kominie, zdecydowanie najskuteczniejszym oraz najbezpieczniejszym podejściem jest zapobieganie. Odpowiednie zabezpieczenie komina przed gniazdem ptaków pozwala unikać wszystkich problemów omówionych wcześniej. Najbardziej sprawdzoną i powszechnie stosowaną metodą na ochronę komina przed ptakami jest montaż siatki na komin przeciw ptakom. Taka specjalna siatka, zazwyczaj wykonana z trwałego materiału odpornego na warunki atmosferyczne. Tworzy ona barierę, która jest nie do pokonania dla ptaków, a jednocześnie nie blokuje swobodnego ujścia spalin czy dymu. Bardzo ważnym aspektem jest dobranie odpowiednich oczek w siatce. Muszą być one na tyle małe aby zablokować dostęp nawet dla niewielkich ptaków, ale jednocześnie na tyle duże aby nie ograniczać ciągu kominowego. Innym skutecznym sposobem jest instalacja dedykowanego kołpaka kominowego z siatką. Tego typu nasady kominowe łączą w sobie funkcję ochrony przed ptakami, ale i dodatkowo przed opadami deszczu czy śniegu. Warto pamiętać, że skuteczne zabezpieczenie komina przed gniazdowaniem ptaków zapewnią tylko nasady. Które zostały fabrycznie wyposażone w odpowiednio gęstą, jak i trwałą siatkę lub których konstrukcja uniemożliwia ptakom wlot do przewodu. Wybór odpowiedniego rozwiązania, czy to siatki, czy nasady zależy od rodzaju komina oraz indywidualnych potrzeb, dlatego w przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.