Ogrzewanie domu to fundamentalna rzecz w okresie jesienno zimowym, najczęściej korzystamy z kotłów lub kominków. Aby jednak sam proces ogrzewania się rozpoczął, są nam potrzebne paliwa stałe lub ciekłe. Może to pojęcie jest nie jasne, ale jego definicja jest bardzo prosta. Są to substancje, które pozwalają na powstanie procesu spalania z tlenem, podczas którego jest wytwarzana energia cieplna. Biorąc pod uwagę, że wybór odpowiedniego paliwa do ogrzewania domu czy mieszkania oraz uzyskania ciepłej wody jest dosyć ciężki, dlatego warto będzie się zapoznać z różnymi rodzajami paliw stałych przeznaczonych do kotłów, jak i do kominków. Czynnikami, które głównie wpływają na ciężkość wyboru, jest cena oraz ich dostępność na rynku.
Jakie rodzaje paliwa stałego są dostępne na rynku?
Decydując się na ogrzewanie kominkowe, warto wiedzieć o rodzajach paliw ich wydajności oraz dostępności na rynku. Bardzo dobrą radą jest wybranie najbardziej efektywnego i sprawdzonego rodzaju paliwa aby wytwarzane ciepło wiązało się z bezpieczeństwem domowników. Paliwo stałe musi również być odpowiednio dobrane do naszego kominka lub pieca, najlepiej stosować się do uwag i zaleceń producenta lub kominiarza. Ogrzewając nasz dom najczęściej, stosujemy 4 rodzaje paliw do wytwarzania ciepła, są to:
Drewno — Zdecydowanie jest to najstarsze i najpopularniejsze paliwo wykorzystywane przez człowieka do ogrzewania domów i wody. Jedną z najważniejszych informacji o drewnie jest to, że powinniśmy wybierać odpowiednie rodzaje drzewa do palenia w kominku. Powód jest bardzo prosty, drzewa liściaste posiadają o wiele mniej żywicy niż drzewa iglaste. Drewno z mniejszą jej ilością pozwalają na dłuższe i bezpieczniejsze używanie komina. Kolejnym ważnym czynnikiem jest jego wilgotność. Drewno o wilgotności zbliżonej do 25% najlepiej nadaje się do ogrzewania domu.
Pellet — Jest to rodzaj paliwa, który powstaje w procesie prasowania pod ogromnym ciśnieniem odpadów drzewnych oraz trocin. Dzięki temu pellet posiada miano bardzo ekologicznego paliwa stałego. Dodatkowo podczas spalania pelletu powstaje bardzo mało popiołu, przez co jest jeszcze bardziej ekologiczny.
Koks — jest to rodzaj paliwa, który powstaje poprzez wypalanie węgla w specjalnym piecu. Podczas procesu wypalania z węgla zostaje usunięta smoła oraz gaz. Wyżej wymieniony rodzaj paliwa idealnie nadaje się do palenia w piecu, ilość wytwarzanego ciepła jest bardzo wysoka, przez co dom czy budynek bardzo szybko się nagrzewa. Dodatkowo proces spalania koksu jest o wiele wolniejszy niż drewna czy pelletu, przez co trzeba go rzadziej uzupełniać.
Wybór odpowiedniego paliwa stałego do wytwarzania ciepła w domu nie jest prostą sprawą. Istnieje dużo rodzajów paliw takich jak drewno, węgiel czy pellet. Dodatkowo istnieje wiele rodzajów urządzeń grzewczych, przez co może być to problematyczny temat. Dodatkowo wchodzą jeszcze paliwa gazowe czy oleje opałowe, które również są skomplikowanym tematem i mogą występować nawet w biokominkach. Trzeba się dobrze zastanowić nad odpowiednim wyborem paliwa, które będziemy wykorzystywać do ogrzania naszego domu.