Odpowiednia wymiana powietrza jest bardzo ważna w każdym domu. To właśnie dzięki wentylacji usuwane jest powietrze zawierające zbyt dużo wilgoci oraz dwutlenku węgla i kolejno dostarczane jest świeże z zewnątrz. Możemy wyróżnić dwa najbardziej popularne rodzaje wentylacji, które wykorzystywane są w domach jednorodzinnych. Jest to wentylacja mechaniczna oraz wentylacja grawitacyjna. Na którą powinniśmy się zdecydować?
Popularna wentylacja grawitacyjna
Powszechnie wykorzystywaną wentylacją wciąż jest wentylacja grawitacyjna. To rozwiązanie wciąż dominuje w wielu domach, ponieważ aby możliwe było zainstalowanie tego typu wentylacji, musimy posiadać jedynie komin z pionowym kanałem wentylacyjnym, który jest wyprowadzony ponad dach. Powietrze do naszego domu jest doprowadzane nawiewnikami ściennymi lub okiennymi.
Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, iż nie potrzebujemy zasilania prądu, aby wentylacja działała. Również należy zwrócić uwagę na fakt, iż jest cicha, jak również tania. Jednak jej wady to zbyt krótki kanał, który będzie odprowadzał powietrze, jak również zmienne warunki atmosferyczne od których zależy intensywność wentylacji.
Często montowana wentylacja mechaniczna
Zdecydowanie nowszym wynalazkiem jest wentylacja mechaniczna. Choć nie jest tak długo wykorzystywana jak poprzedni model, już ma swoich zwolenników. Polega ona na pobieraniu powietrza z zewnątrz i kolejno usuwaniu go kanałami, za pomocą specjalnych wentylatorów. Dzięki temu w przeciwieństwie do poprzedniego przypadku, mamy możliwość kontroli naszej wentylacji, niezależnie od warunków atmosferycznych. Dzięki niej możemy obniżyć także straty energii, ponieważ za pomocą tej wentylacji możliwa jest rekuperacja. Jednak jej główną wadą jest cena. Szacuje się, iż tego typu wentylacja jest droższa od grawitacyjnej nawet o 20 000 złotych.
Na rynku możemy spotkać różne systemy kominowe. Coraz częściej podczas budowy domu wiele osób waha się nad wyborem wentylacji mechanicznej oraz grawitacyjnej. Pierwszy model jest znacznie tańszy. Jednak często lepiej zainwestować na początku, aby później cieszyć się z oszczędności jakie przyniesie nam wentylacja mechaniczna.