Gdy nasz przewód kominowy nie działa w pełni sprawnie, nie zawsze konieczny jest całkowity remont komina. Czasem wystarczy zainwestować we wspomaganie ciągu kominowego, np. stabilizator wentylacji lub urządzenie do wyciągu spalin. W innych wypadkach może okazać się, że potrzebne jest nam uszczelnianie przewodów kominowych, podniszczonych przez lata użytkowania, lub początkowo źle zamontowanych i wymagających naprawy.
Nawet najbardziej trwałe i stabilne systemy kominowe wymagają regularnego przeglądu. Często ten obowiązek jest zaniedbywany, co może prowadzić do licznych komplikacji, takich jak występowanie ciągu wstecznego lub niewystarczająco silnego. Regulator ciągu kominowego w postaci nasady kominowej lub generatora ciągu może wiele zdziałać. Grawitacyjny ciąg jest lepszy, im komin wyższy i szerszy. Jednak zwiększenie ciągu kominowego często jest nie tyle zalecane, co konieczne, aby zapewnić dobre działanie przez lata.
Wkłady kominowe kwasoodporne i żaroodporne
Wentylator ciągu kominowego i nasady kominowe to nie jedyne rozwiązania. Skuteczne wspomaganie ciągu kominowego może być uzyskane przez odpowiednią konstrukcję komina samego w sobie. Za ogólną zasadę można przyjąć, że im komin dłuższy, a średnica większa, tym lepszy ciąg. Ogromny wpływ ma też rodzaj paleniska i dopływ powietrza, a także drożność komina, przebieg rur dymowych i ciśnienie atmosferyczne. Odpowiednie wkłady kominowe, dostosowane do rodzaju stosowanego w budynku ogrzewania zdecydowanie polepszają funkcjonowanie komina i jego siłę ciągu.
Rodzaje wkładów do komina
Niestabilność ciągu w kominie może skutkować poważnymi problemami nie tylko z rozpalaniem, ale także z cofaniem się spalin. Jeśli funkcja regulacji spalin nie zostanie odpowiednio ustawiona, nie będziemy mieć kontroli nad całym procesem spalania. Istnieje kilka czynników, które są odpowiedzialne za jakość ciągu. Przede wszystkim ważna jest wysokość i szerokość komina. Im wyższy komin tym lepszy ciąg, a im bardziej okrągły przekrój tym ciąg jest lepszy niż w przypadku przekroju kwadratowego. Dodatkowo warto pamiętać o odpowiednim podłączeniu kanału dymowego. Im on jest krótszy tym ciąg jest lepszy.
Aby zwiększyć ciąg w kominie można zastosować nowoczesne nasady kominowe. Ich zadaniem jest osłonić komin w taki sposób, aby zapobiec zasysaniu powietrza do całego systemu. Nasada obrotowa chroni również wnętrze komina przed wiatrem. Pracę komina można poprawić poprzez zastosowanie wentylatorów kominowych. Lepsze spalanie to również mniej smogu. Warto więc nie tylko inwestować w dobry system kominowy, ale także w dodatkowe elementy jak wspomniane nasady kominowe, czy systemy wentylacyjne.