Coraz więcej osób podczas budowy domu decyduje się na ogrzewanie kominkowe. Tego typu systemy kominowe posiadają wiele zalet. Obecnie najbardziej popularnym z nich jest kominek z systemem DGP. Zatem na czym dokładnie polega jego działanie i co warto o nim wiedzieć?
Czym dokładnie jest system DGP?
System DGP, czyli system dystrybucji gorącego powietrza, to specjalna sieć połączonych ze sobą kanałów, którymi transportowane jest ogrzane powietrze. Dzięki temu w każdym pomieszczeniu w naszym domu jest ciepło, niezależnie czy znajdują się one na parterze lub też na piętrze. Warto pamiętać, iż nie jest to zbyt skomplikowany system, ponadto jego cena jest również atrakcyjna. Zatem jakie jeszcze posiada zalety?
Ogromna popularność kominków z systemem dystrybucji gorącego powietrza bierze się stąd, że ich praca jest niezawodna. Nie musimy się martwić, iż podczas działania wystąpią nieoczekiwane awarie i nasz dom nie będzie ogrzewany. Jest to bardzo prosty system, który doskonale sprawdza się w praktyce.
Dlaczego warto zainwestować w system DGP?
Warto pamiętać, iż choć często na wdrożenie tego typu systemu w naszym domu jednorazowo możemy wydać nawet kilka tysięcy złotych, to właśnie dzięki niemu w przyszłości możemy dużo zaoszczędzić. Jest to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które często długo przebywają poza domem. Często zdarza się, iż po powrocie z pracy w naszym domu jest zimno. Zanim rozpalimy w naszym kominku, minie długa chwila nim nasz dom się ogrzeje. W przypadku tego typu systemu sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Rozpalając w kominku z systemem DGP w naszym domu ciepło zrobi się już po kilku minutach. Szybki wzrost temperatury to z pewnością jedna z największych zalet tego rozwiązania.
Jednak należy pamiętać, że przed wdrożeniem w swoim domu instalacji powinniśmy odpowiednio wcześniej dostosować kominek z systemem DGP do aparatów nawiewnych oraz rury elastyczne. W przeciwnym razie ten dystrybutor powietrza nie będzie działał prawidłowo.
System Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP) stanowi układ grzewczy, który wykorzystuje wkład kominkowy jako źródło ciepła, natomiast ciepłe powietrze jako czynnik grzewczy. Zamontowanie kominka z systemem DGP pozwoli ogrzać dużą ilość pomieszczeń w budynku mieszkalnym, zapewniając przy tym dużą wydajność oraz oszczędność eksploatacyjną.
Prawidłowa konstrukcja kominka z układem DGP
Do zapewnienia odpowiednich walorów grzewczych kominka, szczególną uwagę należy zwrócić na właściwe wykonanie kapy kominka. Pozwoli to zapewnić efektywny odzysk ciepła oraz bezpieczeństwo i trwałość całej konstrukcji.
Istotną sprawą jest także odpowiednia izolacja kapy kominka ze względu na ograniczenie niepotrzebnych strat ciepła oraz bezpieczeństwo użytkowników. Niezaizolowanie kapy może skutkować bardzo mocnym nagrzaniem przez kominek ścian i stropów znajdujących się najbliżej niego.
Prawidłowa izolacja powinna zostać wykonana przy użyciu specjalnej wysokotemperaturowej wełny mineralnej.
Konstrukcja kapy kominka składa się z trzech komór:
- Komora I mieści się pod specjalnym metalowym dystrybutorem, z którego pobierane jest gorące powietrze bezpośrednio przez aparat nawiewny. Rury poprowadzone bezpośrednio do kratek w bocznych ścianach kapy kominka wychodzą wprost z komory i pełnią zadanie zaworu bezpieczeństwa, gdy system nawiewny jest wyłączony (np. w przypadku braku prądu).
- Komora II dochodzi do zasysania chłodnego powietrza przez boczne kratki oraz szczeliny między obudową kominka a wkładem kominkowym. Powietrze to ogrzewane jest od zewnętrznej strony metalowego dystrybutora oraz od rury spalinowej. Może ona rozgrzać się nawet do 700oC w wyniku dopalania się gazów powstałych podczas destylacji drewna. Dla uzyskania lepszej efektywności oddawania ciepła stosuje się m.in. rury spalinowe wyposażone w specjalny radiator lub paski żebrowane. Dodatkowo system odprowadzania spalin powinien posiadać szyber zmniejszający ciąg kominowy.
- Komora III pełni rolę dekompresyjną, a więc odizolowuje strop od gorącej kapy kominka. Prawidłowo wykonana III komora powinna posiadać dwie kratki umieszczone niesymetrycznie po przeciwnych stronach kapy kominka. Pozwala to zachować swobodną cyrkulację powietrza oraz odpowiednie chłodzenie określonej przestrzeni.
Przewody rozprowadzające i wyloty
Istotną kwestią jest również rozmieszczenie niektórych elementów systemu DGP w miejscach nieużytkowych. Wpływa to znacząco na zachowanie estetyki i ładnego designu całego pomieszczenia. Najczęściej przewody (rury elastyczne) rozprowadzające ciepłe powietrze po pomieszczeniach są prowadzone na poddaszu nieużytkowym lub w sufitach podwieszanych. Często także kanały montuje się na etapie wykańczania domu w wylewkach.
Maksymalna odległość między wylotami ciepłego powietrza a aparatem nawiewnym nie powinna być większa niż 10 m. Na wylotach montuje się kratki lub anemostaty z regulacją strumienia powietrza. Wyloty montuje się w pobliżu okien lub ścian zewnętrznych w stropie lub ścianie tak, aby cyrkulacja powietrza zapewniała prawidłowy rozkład ciepła w pomieszczeniach.