Jak postępować podczas zatrucia tlenkiem węgla

Zatrucie czadem jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, jak i życia.
Tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Przez to gaz ten jest bardzo ciężki do wykrycia. W dzisiejszych czasach kiedy istnieją bardzo dobre systemy wykrywania czadu, dalej zdarzają się przypadki zatrucia. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, jak zadbać o bezpieczeństwo nasze, jak i osób z naszego otoczenia. Jedną z fundamentalnych zasad jest dobre sprawdzenie zarówno kominka, jak i szczelności przewodów kominowych. Dodatkowo bardzo przydatna jest wiedza, odnośnie pierwszej pomocy w przypadku zatrucia tlenkiem węgla.

Zatrucie czadem — objawy 

Zatrucie tlenkiem węgla jest bardzo niebezpieczne, więc trzeba wiedzieć jakie objawy po nim występują. Jednymi z pierwszych objawów są:

  • Ból głowy 
  • Nudności oraz wymioty
  • Zaburzenia równowagi 
  • Osłabienie i zmęczenie
  • Przyspieszone bicie tętna bądź zaburzenia rytmu serca 
  • Spadek ciśnienia 
  • Zaburzenia świadomości 
  • Drgawki 

Niekiedy podczas zatrucia czadem jednym z pierwszych efektów jest nagła utrata przytomności.

Jak zmniejszyć ryzyko na zatrucie tlenkiem węgla

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego aby uniknąć zatrucia czadem musimy się odpowiednio przygotować. Jednym z pierwszych kroków będzie sprawdzenie szczelności kominka i przewodów kominowych. Warto w tym przypadku umówić się z certyfikowanym kominiarzem albo zamów usługę udrażniania komina. Dodatkowo aby uniknąć zatrucia czadem musimy pamiętać o nie zasłanianiu kratek wentylacyjnych, zablokowanie ich sprawi, że powietrze wraz z tlenkiem węgla nie będzie mogło się poruszać. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie w domu czujki czadu, pomimo że tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny urządzenia elektroniczne z łatwością potrafią go wykryć.

zatrucie tlenkiem węgla

Jak udzielić pomoc w przypadku zatrucia czadem

Jeżeli w naszym otoczeniu dojdzie do zatrucia, powinniśmy wiedzieć, jak postępować i jak udzielić pierwszej pomocy. Ta wiedza może uratować nam bądź, innym osobom życie, nie bagatelizujmy tego. W momencie, kiedy zauważymy objawy zatrucia, w pierwszej kolejności powinniśmy za otworzyć okna lub drzwi aby doprowadzić świeże powietrze do pomieszczenia. Jeżeli osoba poszkodowana jest nieprzytomna, warto, jeśli to możliwe spróbować przenieść ją w bezpieczne miejsce. Następnie powinniśmy ocenić stan poszkodowanego, jeżeli osoba jest nieprzytomna, ale oddycha, trzeba ją ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej i wezwać pogotowie. Natomiast jeżeli osoba zatruta tlenkiem węgla jest nieprzytomna i nie oddycha, natychmiast trzeba rozpocząć reanimację. Pamiętaj, że obowiązkiem jest zadzwonienie na pogotowie ratunkowe i wezwanie pomocy, nawet jeżeli osoba poszkodowana nie ma objawów zatrucia tlenkiem węgla to i tak musi zostać zbadana.

Shopping Cart
Przewiń do góry