Zwiększenie ciągu wentylacyjnego

Sposobów na zwiększenie ciągu wentylacyjnego w budynkach jest wiele. Przede wszystkim, powinniśmy zadbać o częste czyszczenie przewodów kominowych, aby się nie zapychały. Dodatkowo, regularne profesjonalne przeglądy pozwolą wykryć wszelkie usterki w ich wczesnym stadium rozwoju, kiedy jeszcze łatwo im zaradzić. Prawidłowa wysokość i szerokość komina także wpływa na jakość ciągu. W przypadku, gdy wszystkie z tych czynników są optymalne, a ciąg i tak niewystarczający, może być nam potrzebny wentylator ciągu kominowego.
Stabilizator wentylacji kontroluje ciąg komina, aby nie był on ani za duży, ani zbyt mały. Wbrew pozorom, zbyt duży ciąg jest także problematyczny. Skutkuje on zbyt szybkim wychładzaniem pomieszczeń i wytracaniem energii cieplnej, przez co zimy mogą być uciążliwe. Prawidłowy wentylator ciągu kominowego temu zapobiega, nie pozwalając także na powstanie ciągu wstecznego, który jest bardzo niebezpieczny, ponieważ polega na cofaniu się szkodliwych gazów i spalin z komina do wnętrza. Wentylator kominowy skutecznie odprowadza wszystkie szkodliwe substancje na zewnątrz, jednocześnie zapewniając dobry dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.
Zwiększenie ciągu wentylacyjnego poprzez wentylator wyciągowy działa bez względu na przyczynę osłabienia ciągu, a do takich należą: źle zaprojektowany dom lub komin, zbyt duża szczelność budynku, silne i niekorzystne wiary, niekorzystne otoczenie budynku i to, jakie obiekty wokół niego się znajdują. Popularna wentylacja grawitacyjna często nie wystarcza, aby zapewnić prawidłowy obieg powietrza i konieczna jest wtedy wentylacja mechaniczna.
zwiększenie ciągu wentylacyjnego rzeszów

Jak działa stabilizator wentylacji?

Zredukowanie zbyt dużego ciągu wentylacyjnego przez stabilizator wentylacji wcale nie jest drogie. Z kolei korzyści, jakie płyną z takiej inwestycji są ogromne. Przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie domowników, którym nie grozi zanieczyszczone powietrze w domu. Warto kupić stabilizator kominowy profilaktycznie, nawet jeżeli nie doświadczamy problemów z jakością ciągu w kominie. Wentylator wyciągowy usprawnia pracę komina, działając zapobiegawczo na wszelkie problemy i uszkodzenia jego działania. Skutecznym sposobem na zwiększenie ciągu kominowego jest instalacja stabilizatora wentylacji. Kontroluje on stopień ciągu w kominie i można go zamontować profilaktycznie nawet wówczas gdy podobne problemy się nie zdarzają.

zwiększenie ciągu wentylacyjnego rzeszów
Zużyte spaliny oraz powietrze często odprowadza się z budynków wykorzystując do tego metodę grawitacyjną. Powietrze unosi wszystkie nieczystości, które następnie wylatują na zewnątrz przez komin. Nie na próżno zwraca się uwagę na tak zwany ciąg kominowy, gdyż to właśnie od niego zależy w dużej mierze, jaka jest sprawność urządzeń grzewczych oraz domowej wentylacji. Do zaburzenia ciągu może dojść w momencie, gdy mamy do czynienia z silnym wiatrem lub złą budową komina. Na przykład gdy jest on za krótki, ma nie wystarczający przekrój, źle wyprofilowaną powierzchnię wewnętrzną oraz za nisko położony wylot. Tego typu wadą konstrukcyjnym możemy jednak zapobiec decydując się na montaż nasady kominowej.

 

zwiększenie ciągu wentylacyjnego zwiększenie ciągu wentylacyjnego

Nasady kominowe, które montuje się na jego szczycie służą do stabilizacji oraz wspomagania ciągu kominowego w przewodach wentylacyjnych, domowych, a także spalinowych. Nie tylko przyczyniają się do poprawy jego siły, ale także chronią przewody kominowe przed powstaniem ciągu wstecznego. Nasady kominowe uniemożliwiają także powstawanie tak zwanych wiatrów opadających, które przyczyniają się do zaniku ciągu. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat nasad, wkładów i całych systemów kominowych to zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

 

Shopping Cart
Przewiń do góry