Kominy spełniają w dzisiejszych budynkach bardzo ważną funkcję. To one są odpowiedzialne za odprowadzane na zewnątrz dymu, spalin oraz starego powietrza. Na pierwszy rzut oka ich budowa jest banalnie prosta. Jednak każdy powinien wiedzieć, że odpowiednia budowa takiego komina jest bardzo istotna. Inaczej nie będzie taki komin działał w prawidłowy sposób. Każdy budynek, korzystający z instalacji na paliwa stałe, musi posiadać komin. W tym artykule przybliżmy najczęściej popełniane błędy podczas budowy kominów.
Najczęstsze błędy przy budowie komina
Często popełnianym błędem przy budowie kominów jest zły dobór średnicy komina. Jak pokazuje doświadczenie, średnica komina nie może być mniejsza od średnicy wychodzącego wkładu kominowego. Odpowiednio dobrana średnica komina zabezpiecza całą konstrukcję przed nagrzewaniem się wkładu oraz przed osadzaniem się sadzy. Kolejny błąd często popełniany dotyczy wysokości komina. Musi ona być zgodna z wymaganiami, które zostały określone w polskiej normie PN-B-10425:1989. Kominy często buduje się tak, że kolidują z innymi elementami budynku. Funkcjonalność wielu pomieszczeń przez to się pogarsza. Warto więc dokładnie przemyśleć, jak komin będzie przebiegał, aby maksymalnie móc wykorzystać przestrzeń.
Kominy to dość smukłe konstrukcje, które muszą być właściwie zabezpieczone. Sporo osób zapomina o tym, że taka konstrukcja musi być sztywna. Można to osiągnąć za pomocą montażu specjalnych prętów zatopionych w otworach pustaków kominowych. Często zapomina się także o odpowiednim zabezpieczeniu części komina, która wystaje ponad dachem. Jako iż jest ona najczęściej wykonywana z cegły, to musi ona zostać odpowiednio wzmocniona, by znosić wysokie temperatury oraz obciążenia, jakie przenosi cegła.
Błędy w użytkowaniu kominów
Sprawność kominów może być również zburzona przez niewłaściwe użytkowanie. Przede wszystkim należy pamiętać o opalaniu za pomocą odpowiedniego paliwa. Nie należy spalać mokrego drewna oraz tworzyw sztucznych. Mogą one doprowadzić do poważnych uszkodzeń komina. Na górnej części kominów nie powinno się również instalować żadnych urządzeń np. anten. Zostaną one zniszczone i mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Należy również nie lekceważyć regularnych przeglądów kominów. Sadza, która się w nich zbiera, może po pewnym czasie wywołać pożar przez samozapłon. Ostatnim błędem, który często się popełnia, jest zasłanianie otworów wentylacyjnych, które spełniają istotną funkcję w całym kominie.