Ciąg wsteczny w kanałach wentylacyjnych

Ciąg wsteczny w kanałach wentylacyjnych to często występujący problem. Dochodzi do niego w momencie, gdy temperatura w środku i na zewnątrz jest do siebie zbliżona (na przykład wiosną czy latem), a komin nie jest wyposażony w nasadę kominową. Dochodzi wówczas do cofnięcia spalin i zaburzenia ciągu.

Przyczyny powstawania ciągu wstecznego

ciąg wsteczny w kanałach wentylacyjnychPowstawanie ciągu wstecznego może mieć różne przyczyny. Bardzo często powodem zatkania się komina jest jego nieprawidłowa budowa – wysokość, przekrój czy nierówna powierzchnia wewnętrzna. Innym razem przyczyny wystąpienia ciągu wstecznego należy upatrywać w zbytnim uszczelnieniu budynku.

Naturalny ciąg w kominie jest wtedy słabszy niż ten, który powstaje w wyniku doszczelnienia nieruchomości. Powodem złego przepływu mogą być również warunki atmosferyczne, czyli np. silne wiatry, zwłaszcza w okolicach nadmorskich i w górach.

ciąg wsteczny w kanałach wentylacyjnych

Jak sobie poradzić z ciągiem wstecznym?

Nieprawidłowe funkcjonowanie ciągu znacznie wpływa na codzienne funkcjonowanie. W mieszkaniu może dojść między innymi do wychłodzenia, gdzie najbardziej narażone są kuchnie i łazienki. Co więcej, brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może prowadzić do problemów z oddychaniem a nawet otrucia poprzez gromadzenie się gazów. Warto więc zadbać o zapewnienie sobie dobrego przepływu powietrza.

Skutecznym sposobem na ciąg wsteczny w kanałach wentylacyjnych jest montaż nasady kominowej. O tym jak zamontować nasadę kominową pisaliśmy już tutaj.  Ta reguluje przepływ ciągu i zapewnia prawidłowy obieg powietrza, zapobiegając tym samym powstawaniu niechcianego ciągu wstecznego. Nasady kominowe dostępne są w różnych wariantach. Funkcjonowanie każdego z nich różni się przez co nadają się one do zastosowania w innych warunkach. Wszystkie nasady kominowe wykorzystują naturalną siłę wiatru. Niektóre są w stanie poradzić sobie również wtedy, gdy wiatry są za słabe. Nasada zamienia energię wiatru w podciśnienie w kominie, a tym samym przyczynia się do stabilizacji ciągu kominowego i skutecznego odprowadzenia z mieszkania gazów oraz powietrza. Jej zastosowanie jest koniecznie w przypadku gdy nie posiadamy innego urządzenia, które reguluje przepływ powietrza.

Shopping Cart
Przewiń do góry