Dobieramy komin do kotła

Komin to istotny element systemu grzewczego. To za jego pośrednictwem wydostają się na zewnątrz spaliny powstałe w kotle. Zatem jak dobrać przekrój komina do pieca i dlaczego jest to takie ważne?

Jak dobrać przekrój komina do pieca?

jak dobrać przekrój komina do piecaZazwyczaj wybór komina zależy od rodzaju i mocy kotła oraz typu stosowanego paliwa. W kotłach ogrzewczych opalanych olejem lub gazem konieczne jest stosowanie termicznie izolowanych kominów, wyprodukowanych ze stali nierdzewnej.

Często spotykany jest ceramiczny komin z chromoniklową wkładką stalową. Stalowa rura pozwala na szybkie nagrzewanie, dzięki czemu można uniknąć skraplania kondensatu. Decydując się na kocioł gazowy lub olejowy warto wybrać komin wykonany ze stali kwasoodpornej lub ceramiczny. Zaleca się ich stosowanie także w przypadku nowoczesnych kotłów na paliwo.

jak dobrać przekrój komina do pieca

Stalowe systemy kominowe

Komin ze stali kwasoodpornej jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku odprowadzania zanieczyszczeń z tradycyjnych i kondensacyjnych kotłów gazowych. Dla kominów metalowych produkowane są specjalne systemy samonośne, składające się z dwóch rur. Są one połączone ze sobą warstwą izolacyjna i pozwalają na zamontowanie wewnątrz lub na zewnątrz domu. Można również wybrać specjalne wkłady kominowe. Kształt starego komina nie ma w takim przypadku znaczenia, ponieważ elastyczny i giętki wkład można bardzo łatwo dopasować. Kominy wykonane ze stali kwasoodpornej szybciej się nagrzewają, dlatego szybciej ciąg kominowy również powstaje nieco szybciej.

Obecnie coraz częściej tradycyjne kominy murowane zastępowane są łatwymi w montażu kominami systemowymi. W porównaniu do tradycyjnie stawianych kominów, pozwalają one na zaoszczędzenie znacznej ilości czasu. System kominowy składa się z kilku elementów. Wkład kominowy składa się z rur kamionkowych lub ceramicznych, których średnica nie przekracza 30 cm, a długość 66 cm. Można do nich dołączyć obręcze odległościowe oraz obejmy. W następnej kolejności elementy wkładu kominowego są łączone z kitem kwasoodpornym.

Budowa systemów kominowych

Od strony zewnętrznej, obudowa systemu kominowego wykonana jest z wytrzymałego i zarazem lekkiego tworzywa. Elementy obudowy łączone są specjalną zaprawą cementowo-wapienną. Przewody wentylacyjne i spalinowe umieszczane są w obudowie kominowej, osobno lub równocześnie. W systemie kominowym stosuje się pustki, których konstrukcja posiada specjalne przewietrzające kanały. Zapewniają one odpowiednie odprowadzanie wilgoci. Niektóre elementy obudowy można na różne sposoby wykończyć, na przykład obłożyć płytkami lub otynkować.

Shopping Cart
Przewiń do góry