Decydując się na budowę domu energooszczędnego wentylacja gra kluczową rolę. Stosując nowoczesne technologie budownictwa, między innymi w zakresie szczelności budynku, należy uwzględnić pewne standardy, które sprawiają, że domy energooszczędne zaczynają oszczędzać.
Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna
Najpopularniejszymi systemami wentylacyjnymi stosowanymi w mieszkaniach jest wentylacja grawitacyjna oraz mechaniczna. Wentylacja grawitacyjna jest spotykana najczęściej w budownictwie tradycyjnym. Wykorzystuje on bowiem naturalną różnicę ciśnienia oraz różnice temperatur do stałej wymiany zużytego powietrza na nowe. Ruch powietrza w tego typu wentylacji jest pionowy i wykorzystuje przewody kominowe. Do skutecznego jej działania nie jest wystarczające zastosowanie jedynie kartki ścianowej, lecz także zapewnienie stałego dopływu powietrza z zewnątrz. Niemniej jednak o ile system ten ma zastosowanie w budownictwie tradycyjnym, brak szczelności instalacji uniemożliwia jej zastosowanie w mieszkaniach energooszczędnych.
Kluczem do sukcesu skutecznej wentylacji w domach energooszczędnych jest stałą kontrola nad przepływem powietrza. Takie możliwości zapewnia właśnie wentylacja mechaniczna. Dodatkowo, korzystając z tej wentylacji istnieje możliwość odzyskiwania ciepła ze zużytego powietrza. Jednak by to wszystko funkcjonowało sprawnie, niezbędne jest właściwe obliczenie niezbędnej ilości powietrza wentylacyjnego.
Określenie ilości powietrza wentylacyjnego
Wyznaczenie strumienia powietrza wentylacyjnego wymaga dokładnych informacji. Dobra centrala wentylacyjna, która jest sercem całej instalacji, oraz sama instalacja przewodów wentylacyjnych powinna dawać możliwość regulacji wielkości strumienia powietrza. Zwiększanie go w okresie jesienno-zimowym może doprowadzić do nadmiernej utraty ciepła, zużycia energii elektrycznej oraz znacznego zmniejszenia wilgotności powietrza. Rozważne kierowanie wielkością wpływa na opłacalność, efektywność i wydajność całej instalacji.
Projekt instalacji
Projektowanie instalacji wentylacyjnej do domu energooszczędnego w porównaniu do projektu domu tradycyjnego jest znacznie bardziej skomplikowanie. Każdy element konstrukcji musi dostosowywać się do profilu domu tak by instalacja nie przynosiła strat. Tym samym przewody wentylacyjne powinny być możliwie jak najkrótsze. Dzięki zachowaniu takich proporcji instalacja nie będzie narażona na nieopłacalne straty ciśnienia. Dodatkowo, każdy przewód musi być bardzo szczelny i dodatkowo izolowany. Grubość izolacja zależy od rodzaju przewodów.
Centrala wentylacyjna
Głównym elementem całej instalacji jest centrala wentylacyjna. Instalowana w domach energooszczędnych musi zużywać niewiele energii elektrycznej. Dodatkowo, powinna posiadać układ automatyki, który umożliwia dostosowania wydajności lub intensywności wentylacji w zależności od potrzeb mieszkańców. Możliwość regulacji działania wentylacji jest niezwykle ważna, zwłaszcza w domach energooszczędnych.
Stosowanie automatycznych regulacji może znacznie zmniejszyć utraty ciepła na wentylację. Dodatkowo zwiększa się jakość powietrza wewnątrz mieszkania i zmniejsza użycie energii. Taki rodzaj wentylacji wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed szronieniem. Najczęstszą metodą stosowaną do ochrony przed osadzaniem się zmarzniętej wilgoci jest wykorzystanie gruntownego wymiennika ciepła.