Jak wyeliminować ciąg wsteczny?

Ciąg wsteczny to zjawisko nie tylko uciążliwe, ale też niebezpieczne, polegające na cofaniu się powietrza w przewodzie wentylacyjnym wraz z dymem, do pomieszczenia. Co więcej, odwrócony ciąg powoduje znaczne ochłodzenie, zasysanie spalin i utrudnienie rozpalania w piecu. Może być to powodowane wieloma czynnikami, takimi jak: źle zaprojektowany kanał wywiewny, zbyt duża szczelność budynku, silne wiatry, nieprawidłowa konstrukcja budynku i komina lub niekorzystne umiejscowienie domu (wpływ ma ukształtowanie terenu, pobliskie drzewa, lub inne obiekty). Sposobów na zwiększenie ciągu kominowego jest kilka, choć przede wszystkim trzeba zadbać o regularne przeglądy i czyszczenie przewodu kominowego.

 

Jednym ze sposobów na to, jak wyeliminować ciąg wsteczny jest zamontowanie regulatora ciągu kominowego. Służy on do odpowiedniego zmniejszenia lub zwiększenia ciągu kominowego.  Zbyt duży ciąg też może być problemem. Powoduje to szybkie i nieefektywne spalanie, przez co większość ciepła ucieka. Regulator ciągu kominowego stosuje się właśnie przeważnie w przypadku za dużego ciągu niż ciągu wstecznego.

 

jak wyeliminować ciąg wsteczny

Generator ciągu kominowego

Innym sposobem na zwiększenie ciągu kominowego jest hybrydowa nasada obrotowa. Nasadę hybrydową zasilaną energią elektryczną montuje się na zakończeniu komina wentylacyjnego. Posiadają one specjalne zabezpieczenia przed przegrzaniem silnika i blokowaniem się elementów mechanicznych. Wentylator wyciągowy zapewnia odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach, bez czego nietrudno o obecność szkodliwych gazów i spalin z komina. Nasada hybrydowa jest jednak nieco droższa niż zwykłe stałe nasady kominowe, ale zapewnia dużą skuteczność i małą awaryjność.

 

Prawdopodobnie najbardziej skutecznym i opłacalnym sposobem na to, jak wyeliminować ciąg wsteczny jest zamontowanie generatora ciągu kominowego. Jest to nasada, którą montuje się na szczycie komina. Generator ciągu kominowego ma za zadanie zwiększyć i ustabilizować ciąg kominowy, bez względu na wszelkie niekorzystne temu czynniki. To uniwersalne rozwiązanie działa praktycznie niezawodnie.

 

jak wyeliminować ciąg wsteczny rzeszów

Najważniejszą funkcją, jaką pełni każdy system kominowy jest odprowadzanie spalin z wnętrza na zewnątrz budynku. W naszej ofercie znajdują się systemy i urządzenia przeznaczone do właściwego odprowadzania spalin i wspomagania ciągu kominowego w systemach kominowych opalanych gazem, olejem, czy też drewnem. Oferujemy przyłącza kominowe z czarnej blachy o różnych długościach, kształtach i średnicach, nadające się także do nietypowo ukształtowanych przewodów. Nasza oferta umożliwia wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych podłączeń złożonych z rur, kolan i przejść.

 

jak wyeliminować ciąg wsteczny jak wyeliminować ciąg wsteczny

Wysokiej jakości przyłącza kominowe z czarnej blachy pokryte są farbą, która nie dymi, nie wydziela żadnych nieprzyjemnych zapachów i została odpowiednio utwardzona po malowaniu w specjalnej komorze termicznej. Dzięki takiemu wykonaniu, przyłącza kominowe z czarnej blachy są bardzo wytrzymałe na zarysowania, zadrapania i inne uszkodzenia mechaniczne. Konieczna jest też odpowiednia szczelność i solidne wykonanie wszystkich elementów. Zapewnia to odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla mieszkańców i sprawne działanie odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na zewnątrz.

 

Shopping Cart
Przewiń do góry