Kominy systemowe stały się popularnym rozwiązaniem dla inwestorów, cechują się niższą ceną wykonania oraz mniejszą wagą od tradycyjnych kominów murowanych. Jest to uniwersalny system przeznaczony do tradycyjnych urządzeń grzewczych oraz nowoczesnych pieców na paliwa stałe i ciekłe. Modele ceramiczne odprowadzają spaliny o temperaturze do 600 stopni Celsjusza. Żeby kominy systemowe długo nam służyły potrzebują odpowiedniej podstawy oraz muszą być wykonane z materiałów wysokiej klasy.
Sposoby na wykończanie kominów systemowych
Najpopularniejszym i najtańszym sposobem jest otynkowanie go tynkiem cementowym lub cementowo – wapiennym, przy czym tynk cementowy jest bardziej wytrzymały od tynku cementowo – wapiennego. Jest to jednak mało estetyczne rozwiązanie. Aktualnie stosuje się płytki klinkierowe lub cegłę ceramiczną albo klinkierową. Płytka klinkierowa jest cieńsza oraz lżejsza od cegły, dlatego przy wysokich kominach lepiej zdecydować się na płytkę klinkierową. Są to materiały wytrzymałe i odporne na wahania temperatur.
Coraz bardziej popularne stają się specjalne sztuczne okładziny kamienne, a także można wykonać pokrycie dachówką bitumiczną. Jeśli komin wystaje ponad 1,5 metra nad dach, należy go wzmocnić zbrojeniem. Długość zbrojonego komina powinna być dwukrotnością jego wysokości nad powierzchnią dachu. Można również ocieplić komin z zewnątrz, jednak należy do tego używać odpowiednich materiałów, musi to być materiał niepalny, np. niepalna wełna mineralna.
Wkłady do systemów kominowych – typy, rodzaje, zastosowanie
Wyróżniamy 4 typy wkładów:
- wkład kominowy owalny przeznaczony do kominów prostokątnych,
- wkład kominowy okrągły przeznaczony do kominów kwadratowych,
- wkład kominowy prostokątny,
- wkład kominowy elastyczny – najczęściej wybierany przy starych, krzywych kominach.
Rodzaje wkładów kominowych:
- wkład kominowy żaroodporny – nadaje się do kotłów zasilanych materiałami drewnopochodnymi, takimi jak drewno czy pellet,
- wkład kominowy kwasoodporny – nadaje się do kotłów gazowych oraz olejowych,
- wkład kominowy kwaso i żaroodporny – nadaje się do kotłów zasilanych węglem, ekogroszkiem i materiałami węglopochodnymi.
Wkład kominowy stosuje się, gdy nasz stary komin już nie nadaje się do użytku, wówczas wkład pomaga nam zachować szczelność. Drugim zastosowaniem wkładów kominowych jest zmiana kotła np. na gaz ziemny. Wtedy jest to konieczne, ponieważ przy spalaniu gazu na skutek reakcji chemicznych powstają kwasy, które są szkodliwe dla kominów wykonanych z cegły.