Kiedy należy stosować nasady kominowe?

Nasady kominowe instalowane są w celu usprawnienia ciągu. Zapobiegają one zakłóceniom i osłabieniom przepływu powietrza. Różne typy pełnią odmienne funkcje i zaprojektowane są do określonych celów. Sprawdź kiedy należy stosować nasady kominowe.

Rola nasady kominowej

nasady kominoweNasady kominowe służą przede wszystkim do zapewnienia odpowiedniego ciągu. Są one potrzebne zwłaszcza wtedy, gdy odpływ spalin nie jest wymuszany przez regulator czy wentylator.

Może wtedy dojść nie tylko do osłabienia ciągu, ale również do tak zwanego ciągu wstecznego. Ten występuje zwłaszcza wtedy, gdy notuje się zbliżoną temperaturę w pomieszczeniu i na zewnątrz (na przykład wiosną). Ciąg wsteczny powoduje cofanie się spalin, a często również przyduszenie komina, czyli zanik ciągu.

Jeśli chcemy zapobiec takim sytuacjom, a nie mamy w domu urządzenia, które zajmuje się regulacją ciągu, koniecznie powinniśmy zdecydować się na montaż nasad kominowych.

kiedy należy stosować nasady kominowe

Typy nasad na komin

Istnieją różne typy nasad kominowych. Każda z nich ma nieco inną budowę a tym samym pełni inną funkcję. Wyróżniamy:

  • Nasady obrotowe swoją nazwę zawdzięczają temu, że obracają się pod wpływem wiatru, tworząc w ten sposób podciśnienie w przewodzie kominowym i stabilizując ciąg, a jednocześnie zapobiegając ryzyku powstania ciągu wstecznego.
  • Nasady hybrydowe to niezwykle skuteczny rodzaj nasad, ponieważ zapewnia on prawidłowy ciąg również wtedy, kiedy nie może wykorzystać siły wiatru. Do działania przystępuje wtedy silnik elektryczny, dzięki któremu nie jesteśmy zależni od warunków pogodowych.
  • Nasady mechaniczne potrafią usprawnić ciąg niezależnie od kształtu komina, jego wysokości i warunków atmosferycznych. Potrafią wytworzyć ciąg nawet w przypadku braku wiatru.
  • Nasady samonastawne, które swoim wyglądem i działaniem przypominają raczej żagiel. Dzięki swojej budowie ustawiają się zgonie z kierunkiem wiatru, czym zapewniają prawidłowy ciąg w kominie.
  • Nasady stałe, które osłaniają komin i wytwarzają podciśnienie. Niestety, pozbawione są funkcji ustawiania się pod wiatr.

Wiemy już kiedy należy stosować nasady kominowe i jakie są ich rodzaje. Pozostaje jedynie zakup i profesjonalny montaż takiego elementu na kominie. Zarówno w pierwszej jak i drugiej kwestii jesteśmy w stanie pomóc. Zapraszamy do kontaktu.

Shopping Cart
Przewiń do góry