Pożar sadzy w kominie

Czym jest pożar sadzy?

Sadza powstaje w momencie niepełnego spalania paliw oraz innych materiałów zawierających w swoim składzie znaczne ilości węgla. W przewodzie kominowym powstaje w podczas spalania mokrego drewna, płyt wiórowych, odpadów oraz śmieci, co skutkuje odkładaniem się wewnątrz komina sadzy. W rezultacie osadzenie nagromadzonej sadzy powoduje pożar w kominie. Pożar sadzy w kominie to problem, który może prowadzić do poważnych szkód, a nawet zagrażać życiu.

Pożar sadzy w kominie – jak go uniknąć

Nagromadzona sadza może stanowić łatwopalne źródło pożaru. Regularne czyszczenie kominów przez profesjonalistów pomoże utrzymać je w dobrym stanie i zminimalizować ryzyko. W momencie pożaru sadzy towarzyszy głośny szum oraz bardzo często strzelające iskrami płomienie i bardzo ciemny dym. Temperatura, jaka panuje podczas pożaru, może przekraczać nawet 1000 °C, co może prowadzić do rozszczelnienia się przewodu kominowego i być przyczyną zapalenia się konstrukcji budynku. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy przestrzegać kilku zasad:

  • Nie spalaj w piecu grzewczym żadnych śmieci ani odpadów oraz mokrego drewna
  • Regularnie sprawdzaj stan przewodu kominowego oraz przewodu wentylacyjnego
  • Dokonuj regularnego czyszczenia komina
  • Warto zadbać o zamontowanie czujnika czadu oraz dymu

pożar sadzy w kominie

Co zrobić podczas wypalania się sadzy w kominie?

Jednak nawet regularne czyszczenia przewodów kominowych mogą nas nie uchronić przed pożarem sadzy, w sytuacji, gdy nagminnie spalamy w piecu zabronione odpady. Powstający na ściankach komina osad może być trudny do usunięcia. Jedynym rozwiązaniem dalszego bezpiecznego użytkowania instalacji grzewczej w takim przypadku może być wymiana komina.

Pożar sadzy w kominie jest niezwykle niebezpieczny dla użytkowników budynku. W momencie zaistnienia pożaru sadzy należy:

  • niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
  • wygasić ogień w piecu
  • zamknąć dopływ powietrza do przewodu kominowego od dołu i od góry, jeśli jest to możliwe

Do palącego się przewodu kominowego nie wolno wlewać wody, gdyż może to spowodować jego rozerwanie i przemieszczenia się pożaru na cały obiekt. Zaleca się w takim przypadku wsypanie do komina soli kuchennej lub piasku. Jeśli to nie przynosi efektu, należy użyć gaśnicy proszkowej.

Jak nie dopuścić do zapalenia się sadzy ?

Pamiętajmy, że dbanie o stan naszych kominów nie tylko wpływa na nasze bezpieczeństwo, ale także może zapobiec poważnym stratom materialnym. Regularne czyszczenie, monitorowanie i zachowanie ostrożności podczas korzystania z kominka są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznego i przyjemnego użytkowania tego urządzenia.

Pęknięcia, uszkodzenia lub inne nieprawidłowości mogą prowadzić do zagrożenia pożarowego. Jedynym rozwiązaniem dalszego bezpiecznego użytkowania instalacji grzewczej może być w takim przypadku zamontowanie wkładu kominowego.

Shopping Cart
Przewiń do góry