Rodzaje kratek wentylacyjnych

Głównym elementem każdego systemu wentylacyjnego, wpływającym na jego funkcjonowanie są oczywiście kratki wentylacyjne. Kratki to jednak nie tylko element funkcjonalny, stanowią one również część estetycznego wykończenia. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby dobrać je odpowiednio zarówno ze względu na własności, jak i na ich wygląd. Powinny wpasować się do otoczenia i być jak najmniej zauważalne. Jakie rodzaje kratek wentylacyjnych wyrózniamy?

Podział kratek wentylacyjnych

rodzaje kratek wentylacyjnychKratki wentylacyjne dzielimy m.in. ze względu na materiał, wyróżnić można kratki wykonane z tworzyw sztucznych, jak i te metalowe. Wśród tych drugich warto wymienić kratki wentylacyjne LIGHT, które dzięki temu, że wykonane są właśnie z metalu, doskonale nadają się do stosowania m.in. gdy posiadamy okap kominka — wynika to głównie z dużej odporności temperaturowej sięgającej nawet 180 stopni. Dodatkową zaletą tych właśnie kratek jest generowanie znacząco mniejszym oporów przepływu, dzięki posiadaniu metalowej siatki, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia całej wentylacji.

Również kratki wylotów bocznych komina zaliczają się do grupy kratek metalowych (standardowo wykonane są z chromoniklu, a następnie malowane proszkowo) – służą one ochronie przed zagnieżdżaniem się ptaków.

Kratki wentylacyjne dzielimy też ze względu na kształt. Wyróżniamy głównie: prostokątne, kwadratowe oraz koliste (aktualnie na rynku można już znaleźć kratki o innych kształtach, jednak są to wyjątki). Kolejny podział dotyczy kolorystyki. Jeżeli chodzi o tę kategorię, to największą popularnością wciąż cieszą się kratki białe, kolejno plasują się beżowe i szare. Z kolei w zależności od wykończenia wyróżniamy kratki połyskujące, metaliczne, satynowe, a nawet postarzane — jest więc w czym wybierać.

rodzaje kratek wentylacyjnych

Podział kratek ze względu na ich funkcję i rozmieszczenie

Biorąc pod uwagę to kryterium, wyróżnia się:

  • kratki ścienne (w większości wypadków wykonane z tworzyw sztucznych),
  • kratki sufitowe,
  • kratki podłogowe (ze względu na konieczność ich większej wytrzymałości mechanicznej wykonane są często ze stali szlachetnej),
  • kratki z wentylatorem (bardzo użyteczne szczególnie w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Dzięki wbudowanemu wentylatorowi bez problemu usuwają całą wilgoć z pomieszczenia).

Wybór odpowiedniego rodzaju kratek wentylacyjnych warto pozostawić projektantom. To oni powinni dobrać takie kratki, aby wentylacja w domu działała bez zarzutu. Do tego potrzebne są odpowiednie wyliczenia m.in. oporów i przepływów powietrza. Nam pozostaje wybór np. koloru czy wykończenia kratki. Jako że różnorodność na rynku jest duża, z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Ważną sprawą jest to, żeby nie oszczędzać tutaj na jakości. Dobra kratka wentylacyjna pozwala zmagać się z nadmierną wilgocią w domu.

Shopping Cart
Przewiń do góry