Jakość mieszkania w domu zależy od wielu czynników. Wygodne meble, świetnie urządzone pomieszczenia nie dadzą nam tak dużego komfortu, jaki może nam dać właściwa wentylacja. Już w trakcie budowy domu należy zdecydować, na jaki rodzaj wentylacji zastosujemy. Wentylacja naturalna czy mechaniczna? Poniżej przedstawiamy wszystkie różnice tych dwóch systemów.
Wentylacja naturalna
Mianem tej wentylacji nazywa się również wentylacje grawitacyjną. W swoim działaniu wykorzystuje różnice ciśnienia między przestrzenią wentylowana a ujściem kanału. Do prawidłowego działania tego rodzaju wentylacji, niezbędne jest wykorzystanie specjalnych kanałów wentylacyjnych. Muszą one być pionowe, bardzo starannie wykonane (ze względu na zmniejszenie oporu powietrza) oraz wyprowadzone ponad dach. Rozmiary kanałów określone są szczegółowo w normach. Należy jednak zwrócić szczególna uwagę na pole przekroju kanału, ponieważ to od niego zależy ilość wymiany powietrza.
Wysokość komina nie jest dokładnie określona, niemniej jednak panuje zasada, im wyższy komin – tym lepiej. Obejmuje go większa różnica ciśnień, dlatego wentylacja jest bardziej skuteczna. Jest to bardzo popularna metoda wentylacji pomieszczeń spotykana w większości mieszkań. Instalacja ta nie wymaga zasilania, jest bezgłośna oraz tania w wykonaniu. Oczywiście wentylacja ta ma swoje wady. Jest ona nieprzewidywalna. Intensywność wymiany powietrza zależy przede wszystkim od różnicy temperatur panujących na zewnątrz i w domu.
Mechaniczne wentylowanie pomieszczeń
W tego rodzaju wentylacji są również wykorzystywane kanały, lecz ich działanie jest znacznie inne. Powietrze, które napływa do wnętrz oraz jest z nich usuwane zależy przede wszystkim od ruchu wymuszanego przez wentylatory. Ta wentylacja pozwala w pełni kontrolować wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach.
Dzięki stosowaniu tego rodzaju wentylacji można znacznie obniżyć straty energii. Powietrze, które zostaje usuwane lub nawiewane przepływa przez wymiennik ciepła. Znajduje się on w specjalnej centrali wentylacyjnej, która nie dopuszcza do mieszania się powietrza.
Wentylacja ta posiada również wady. Bardzo trudno jest ukryć przewody wentylacyjne, które są podstawą do prawidłowego działania wentylacji. Dodatkowo, elementem odstraszającym jest cena. W porównaniu do wentylacji grawitacyjnej różnica w kosztach może dojść nawet do bardzo wysokich kwot. Ponadto jej rozmieszczenie jest bardzo ważne, ponieważ ma wpływ na słyszalny szum wentylatorów. Niemniej jednak jednym wentylacja ta działa skutecznie i niezawodnie.
Wybór instalacji jest kwestią indywidualną. Niestety nie można ukryć faktu, że zależy ona również od grubości portfela. Architekci biorą wiele czynników pod uwagę przy ostatecznej decyzji, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, która jest najlepsza. By dowiedzieć się, jaka wentylacja będzie najlepsza do swojego domu, najlepiej jest zasięgnąć opinii specjalisty.