Dbając o swoich najbliższych staramy zapewnić się im jak najlepszy byt. Odpowiednie warunki, wpływające na samopoczucie i zdrowie najbliższych, zapewnia między innymi wentylacja. Dlatego wentylacja w domu jednorodzinnym może być dwojaka – grawitacyjna i wentylacja mechaniczna.
Wentylacja grawitacyjna, czyli 100% naturalna
Wentylacja grawitacyjna, nosi również nazwę naturalnej ze względu na swoją siłę napędową. Dzięki wykorzystania różnicy ciśnień oraz temperatur, jakie panują wewnątrz i na zewnątrz domu, możliwa jest stała cyrkulacja powietrza. Świeże, chłodne powietrze wpływa do mieszkania przez nawiewniki w oknach, a ciepłe i zużyte uchodzi przez kominy wentylacyjne. Wentylacja grawitacyjna działa sprawnie tylko w przypadku właściwych warunków atmosferycznych. Gdy temperatura na zewnątrz dochodzi do około 12 stopni Celsjusza wentylacja będzie działała sprawnie i efektywnie. Natomiast, jeśli spadnie poniżej, wymiana powietrza może być zbyt intensywna. Wyrównanie temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu sprawia, że działanie wentylacji ustaje. By usprawnić działanie nawiewu naturalnego stosuje się różnego rodzaju nasady, które wspomagają wymianę powietrza w całym mieszkaniu.
Popularność tej wentylacji wzięła się ze stosunkowo niewielkiego kosztu jej wykonania. Niemniej jednak, elementy takie jak wykończenie kominów i ich struktura wymagają wielkiej precyzji i staranności wykonania. Przekłada się to później na sprawne działanie instalacji.
Wentylacja mechaniczna
Zastosowanie tej wentylacji jest nieco mniej popularne, niż wentylacji grawitacyjnej, niemniej jednak system ten jest również często spotykany w budownictwie domów jednorodzinnych. Działa on jednakowo, niezależnie od warunków pogodowych. Nawiew powietrza świeżego oraz usuwanie powietrza zużytego następuje w sposób wymuszony, czyli mechaniczny. Do zalet tego systemu wentylacji z pewnością można zaliczyć możliwość odzyskiwania ciepła z usuwanego powietrza. Poprzez wykorzystanie rekuperatorów istnieje możliwość znacznego zmniejszenia strat ciepła.
Pamiętaj! Chcąc odświeżyć powietrze w danym pomieszczeniu w okresie jesienno-zimowym, wielu z nas popełnia kardynalny błąd – otwieramy okna. Wietrzenie pomieszczeń w taki sposób nie jest najlepszym pomysłem zwłaszcza w okresie grzewczym. Otwieranie okien generuje bardzo duże utraty energii, zwłaszcza przy stosowaniu wentylacji mechanicznej, co naraża nas na większe koszty.
Czy wentylacja jest konieczna?
W wielu planach architektonicznych oraz w trakcie budowy, często zaniedbuję się uwzględnienie wentylacji na wyższych kondygnacjach, lub nie przykłada się do niej większej wagi. Może to mieć poważne skutki nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla kondycji naszego domu. Jakość powietrza wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, sprawia, że czują się komfortowo.
Brak właściwej wentylacji może sprzyjać zbieraniu się wilgoci. Wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych, które osadzają się na ścianach, podłogach oraz w innych zakamarkach. Substancje, jakie produkują takie naleciałości mogą być bardzo szkodliwe dla domowników. Wentylacja jest koniecznym elementem każdego domu. Warto by była ona właściwie dobrana do architektury danej nieruchomości.