Zastosowanie nasad kominowych

Nasady kominowe montowane są na szczycie przewodów kominowych. Ich zadaniem jest zabezpieczenie komina przed wiatrem, deszczem i gnieżdżeniem się ptaków, ale przede wszystkim mają na celu generowanie ciągu kominowego siłą wiatru. Odpowiednio dobrana i profesjonalnie zainstalowana nasada kominowa reguluje stabilność ciągu kominowego i utrzymuje stały poziom wymiany powietrza w instalacji.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nasady kominowe stosuje się na kominach, które są usytuowane poniżej powierzchni dachu, w przypadku kominów o niewielkich gabarytach i małych przekrojach, wszędzie tam, gdzie w okolicy domu rosną wysokie drzewa oraz w strefach, gdzie występują zmienne wiatry. Obligatoryjne stosowanie nasad kominowych zostało sprecyzowane w „Rozporządzeniu ministra infrastruktury” i dotyczy ono przede wszystkim budynków usytuowanych w strefach wysokiego obciążenia wiatrem.
Montażem nasad kominowych powinny zająć się wyspecjalizowane firmy, które gwarantują nie tylko prawidłowość wykonania instalacji, ale też zabezpieczają instalację przed działaniem deszczu i śniegu. Profesjonalny montaż nasad kominowych obejmuje zabezpieczenie przewodu kominowego przed ciągiem wstecznym, zapewnienie wspomagania ciągu kominowego i odpowiedni dobór nasady kominowej.
kompletne systemy kominowe rzeszów

Rodzaje nasad kominowych

Jednym z weryfikatorów podziału nasad kominowych jest ich zasada działania. Wykorzystując ten wyznacznik, nasady kominowe możemy podzielić na następujące podgrupy:
  • nasady kominowe stałe, które nie zmieniają swojego położenia i w których jest wykorzystywana energia kinetyczna wiatru do wytworzenia podciśnienia w urządzeniu,
  • nasady kominowe samonastawne, które samoczynnie ustawiają się w kierunku napływu wiatru. Dzięki takiemu automatycznemu ustawieniu w tego typu nasadach powietrze wylatujące z komina nie ma możliwości cofnięcia się do instalacji,
  • nasady kominowe obrotowe, która jest wprawiana w ruch za pośrednictwem wiejącego wiatru, co stwarza w kominie podciśnienie. Podstawowymi zaletami obrotowej nasady kominowej jest jej wysoka wydajność, niezależność od siły i kierunku wiatru oraz walory estetyczne.
Do tej podgrupy możemy jeszcze zaliczyć nasady kominowe hybrydowe, które działają podobnie jak nasady obrotowe, a które, dzięki wyposażeniu w elektryczne silniczki, mogą wytwarzać ciąg nawet przy bezwietrznej pogodzie. Natomiast w zależności od typu przewodów, na których są instalowane nasady, można je podzielić na:
  • spalinowe,
  • wentylacyjne,
  • dymowe.

 

e-kominy systemy kominowe rzeszów

W naszej ofercie posiadamy również profesjonalne systemy wentylacyjne. Wśród nich warto wymienić takie rodzaje jak wentylacja mechaniczna wymienna, nawiewna i połączenie obydwu, czyli wymienno-nawiewna. Przy wentylacji wymiennej mamy do czynienia z samoczynnym dopływem powietrza. Natomiast usuwanie zużytego powietrza następuje przez zastosowanie wentylatorów wyciągowych. Wentylatory zasysają powietrze, a następnie wydmuchują je na zewnątrz. Do tego typu wentylatorów zaliczamy: okapy kuchenne oraz wentylatory w łazienkach. Z kolei wentylacja mechaniczna nawiewna działa na odwrót, czyli instalacja zasysa powietrze z zewnątrz, a następnie wtłacza go do wentylowanych pomieszczeń przy czym nadmierne powietrze odpływa samoczynnie przez okna oraz drzwi. Jednak w zimę doprowadzane powietrze musimy ogrzewać do temperatury pokojowej. Do tych celów używana jest nagrzewarka powietrza.

 

Ostatni, trzeci rodzaj wentylacji to wentylacja mechaniczna wymienno-nawiewna. Taka wentylacja wytwarza nad lub podciśnienie, zapewniając nam tym samym odpowiednią ilość powietrza. Ten typ instalacji idealnie nada się do pomieszczeń takich jak: teatry, kina oraz restauracje, czyli do dużych przestrzeni. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej wentylacji, a nie masz wystarczającej wiedzy na ten temat, to zapraszamy do kontaktu. Chętnie podpowiemy jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku i dobierzemy z naszego sklepu pełen system do wentylacji.

 

Shopping Cart
Przewiń do góry