Dlaczego wieje z kratek wentylacyjnych?

W zimnych porach roku zdarza się, że odczuwamy nieprzyjemny powiew z kratek wentylacyjnych. Ich zasłanianie jednak nie jest wskazane. Brak wentylacji w domu (tym bardziej, jeśli mamy okna plastikowe) może prowadzić do niedoboru tlenu. Brak odpowiedniej ilości tlenu w pomieszczeniu skutkuje niecałkowitym procesem spalania, czego wynikiem jest powstanie tlenku węgla — niebezpiecznego dla naszego zdrowia i życia. Jak radzić sobie zatem z tym nieprzyjemnym problemem? I dlaczego wieje z kratek wentylacyjnych? O tym piszemy w poniższym artykule.

Nieszczelność budynku, czy kształt dachu?

dlaczego wieje z kratek wentylacyjnychSą dwie najczęstsze przyczyny odczuwania nieprzyjemnego powiewu z kratek wentylacyjnych. Jedną z nich jest nieszczelność budynku, czego rezultatem jest brak dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Możliwością na usunięcie tej usterki jest montaż nawiewników przy oknach.

Drugą najczęściej spotykaną przyczyną tego zjawiska jest kształt dachu i zakończenie komina. To za ich pośrednictwem powietrze jest wtłaczane do wnętrza budynku. Projekt dachu dostosowany jest do danej strefy klimatycznej, jednak nie zawsze możliwe jest całkowite wyeliminowanie powiewów z kratek wentylacyjnych jedynie jego konstrukcją.

dlaczego wieje z kratek wentylacyjnych

Montaż nasad na kominie

Nasady kominowe mogą zostać zamontowane w każdym budynku, w którym występują zakłócenia wentylacji spowodowane działaniem wiejącego wiatru. Montuje się je na szczycie komina. Dzięki nim komin jest osłonięty przed wiejącym wiatrem i możliwe jest zachowanie właściwego dla niego ciągu.

Istnieje wiele rodzajów nasad kominowych. W zależności od tego, jakie jest w naszym domu zapotrzebowanie na wentylację, a także od tego, jaki jest nasz komin, mamy możliwość zamontowania nasad obrotowych lub samonastawnych. Co więcej, nasady, mogą służyć jako ochrona komina przed opadami deszczu. W tym celu montuje się do niej tzw. odstojniki.

Wybierając nasadę kominową, warto zwrócić uwagę nie tylko na sam jej typ, ale również materiał, z jakiego jest ona wykonana. Ten trzeba dobrać oczywiście w zależności od rodzaju samego komina.

Shopping Cart
Przewiń do góry