Skąd czad bierze się w naszych domach?
Tlenek węgla (potocznie nazywany czadem) jest niewidzialnym oraz niewyczuwalnym silnie trującym gazem. I to głównie przez te cechy jest tak niebezpieczny. Jest nieco lżejszy od powietrza, dzięki czemu tak łatwo się z nim miesza. O zatruciach tlenkiem węgla możemy usłyszeć głównie w sezonie jesienno-zimowym. Powstaje na skutek niepełnego spalania wielu paliw np. drewna, węgla, gazu. Dodatkowo spowodowany jest brakiem odpowiedniej ilości tlenu, która pozwoliłaby dokończyć proces spalania. Warto więc zaopatrzyć się w czujnik czadu i dymu.
Przyczyny powstawania tlenku węgla:
- Zapchane i nieszczelne przewody kominowe. Warto sprawdzić, czy przewody kominowe w naszych gospodarstwach nie wymagają wymiany,
- Uszkodzone przewody między kominami i piecami.
- Szczelnie pozamykane okna. Brak lub zatkane kratki wentylacyjne, zatkane kratki kominowe- powodują brak dostępu tlenu do pomieszczenia,
- Pożar.
Jak się chronić przed czadem?
Ludzki organizm nie jest w stanie wyczuć powstającego w pomieszczeniu tlenku węgla. Objawy zatrucia natomiast mogą być bardzo poważne. W zatruciu lekkim odczuwamy jedynie ból głowy, osłabienie mdłości. Zatrucie ciężkie prowadzi do utraty przytomności a w konsekwencji śmierci. Aby uniknąć takich zdarzeń, właściciele piecyków gazowych, podgrzewaczy wody powinni zaopatrzyć się w czujnik czadu. Sam czujnik jest urządzeniem czułym i wykrywa obecność czadu nawet w małych stężeniach. Warto zainwestować i wybrać czujnik czadu i dymu, który oprócz tlenku węgla wykrywa dym w pomieszczeniu i chroni nas przed pożarem. Takie połączenie będzie najbardziej skuteczne. Na rynku jest obecnie wiele modeli czujników. Na bieżąco monitorują one stan naszego powietrza w domu i w razie potrzeby alarmują o zagrożeniu. Zawierają wbudowane związki chemiczne, które reagują z poszczególnym środkiem. Natomiast sygnał dźwiękowy ostrzega posiadacza o niebezpieczeństwie.
Gdzie umieścić czujnik czadu i dymu?
Urządzenie powinno być niedostępne dla dzieci. Umieszczone najlepiej na wysokości wzroku dorosłego człowieka. Urządzenia nie powinno się montować w miejscach, w których jego pracę może zakłócić przepływ powietrza (kratka wentylacyjna, drzwi, okno itp.). Nie zasłaniajmy urządzeń meblami, kocami czy innymi przedmiotami. Najlepszym miejscem jest zamontowanie takiego detektora w pobliżu źródła spalania (ale odległość musi być większa niż 2 m). Warto zainstalować czujnik w pobliżu sypialni, gdyż podczas snu nie jesteśmy w stanie zareagować na zagrożenie.
Co robić, podczas gdy włączy się alarm?
Pierwsza zasada, gdy czujnik dymu i gazu się włączy to zachowanie spokoju. Należy niezwłocznie otworzyć okna i drzwi, zapewniając tym samym dopływ świeżego powietrza. Poinformujmy mieszkańców budynku o zaistniałym niebezpieczeństwie i poprośmy o opuszczenie budynku. Sprawdźmy, czy stan osobowy się zgadza, aby uniknąć sytuacji, że ktoś pozostał w budynku. Jeżeli występują jakieś objawy zatrucia, wezwijmy pomoc medyczną. Nie wchodźmy do budynku, zanim alarm się nie wyłączy a pomieszczenia zostaną sprawdzone przez specjalistów.