Czujnik czadu i dymu

Skąd czad bierze się w naszych domach?

czujnik czadu i dymuTlenek węgla (potocznie nazywany czadem) jest niewidzialnym oraz niewyczuwalnym silnie trującym gazem. I to głównie przez te cechy jest tak niebezpieczny. Jest nieco lżejszy od powietrza dzięki czemu tak łatwo się z nim miesza. O zatruciach tlenkiem węgla możemy usłyszeć głownie w sezonie jesienno-zimowym. Powstaje na skutek niepełnego spalania wielu paliw np. drewno, węgiel, nafta, gaz itp. spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, która pozwoliłaby dokończyć proces spalania. Warto więc zaopatrzyć się w czujnik czadu i dymu.

Przyczyny powstawania tlenku węgla:

  • zapchane i nieszczelne przewody kominowe – warto sprawdzić czy przewody kominowe w naszych gospodarstwach nie wymagają wymiany,
  • uszkodzone przewody między kominami i piecami,
  • szczelnie pozamykane okna, brak lub zatkane kratki wentylacyjne, zatkane kratki kominowe- powodują brak dostępu tlenu do pomieszczenia,
  • pożar.

Jak się chronić przed czadem?

Ludzki organizm nie jest w stanie wyczuć powstającego w pomieszczeniu tlenku węgla. Objawy zatrucia natomiast mogą być bardzo poważne. W zatruciu lekkim odczuwamy jedynie ból głowy, osłabienie mdłości, lecz zatrucie ciężkie prowadzi do utraty przytomności a w konsekwencji śmierci. Aby uniknąć takich zdarzeń, właściciele piecyków gazowych, podgrzewczy wody i innych urządzeń mogących powodować powstawanie czadu powinni zaopatrzyć się w czujnik czadu. Sam czujnik jest urządzeniem czułym i wykrywa obecność czadu nawet w małych stężeniach. Warto zainwestować i wybrać czujnik czadu i dymu, który oprócz tlenku węgla wykrywa dym w pomieszczeniu i chroni nas przed pożarem. Takie połączenie będzie najbardziej skuteczne. Na rynku jest obecnie wiele modeli czujników, które na bieżąco monitorują stan naszego powietrza w domu i w razie potrzeby alarmują o zagrożeniu. Zawierają wbudowane związki chemiczne, które reagują z poszczególnym środkiem a sygnał dźwiękowy ostrzega posiadacza o niebezpieczeństwie.

czujnik czadu i dymu

Gdzie umieścić czujnik czadu i dymu?

Urządzenie powinno być niedostępne dla dzieci. Umieszczone najlepiej na wysokości wzroku dorosłego człowieka. Urządzenia nie powinno się montować w miejscach w których jego pracę może zakłócić przepływ powietrza (kratka wentylacyjna, drzwi, okno itp.). Nie zasłaniajmy urządzeń meblami, kocami czy innymi przedmiotami. Najlepszym miejscem jest zamontowanie takiego detektora w pobliżu źródła spalania (ale odległość musi być większa niż 2m). Warto zainstalować czujnik w pobliżu sypialni, gdyż podczas snu nie jesteśmy w stanie zareagować na zagrożenie.

Co robić podczas gdy włączy się alarm?

Pierwsza zasada, gdy czujnik dymu i gazu się włączy to zachowanie spokoju. Należy niezwłocznie otworzyć okna i drzwi zapewniając tym samym dopływ świeżego powietrza. Poinformujmy mieszkańców budynku o zaistniałym niebezpieczeństwie i poprośmy o opuszczenie budynku. Sprawdźmy czy stan osobowy się zgadza, aby uniknąć sytuacji, że ktoś pozostał w budynku. Jeżeli występują jakieś objawy zatrucia wezwijmy pomoc medyczną. Nie wchodźmy do budynku zanim alarm się nie wyłączy a pomieszczenia zostaną sprawdzone przez specjalistów.

Shopping Cart
Przewiń do góry