Dom pasywny a energooszczędny

Szukając alternatyw dla tradycyjnego systemu grzewczego, warto poznać różnicę między domem pasywnym a energooszczędnym. Pozwoli to na dopasowanie domu do potrzeb mieszkańców.

Czym jest dom pasywny i dom energooszczędny

dom pasywny a energooszczędnyDomy pasywne cechują się dobrą izolacją i hermetyczną konstrukcją, dzięki czemu utraty ciepła są maksymalnie zredukowane,  a powietrze jest lepszej jakości. Zawierają wentylację, która umożliwia odzyskiwanie z zużytego powietrza.

W domach energooszczędnych również wymagają dobrej izolacji, jednak energia do ogrzewania domu pozyskiwana jest ze środowiska naturalnego. Wykorzystywane do budowy materiały umożliwiają ograniczenie strat ciepła.

Sposoby ogrzewania domów pasywnych i energooszczędnych

Do ogrzewania domów pasywnych wykorzystuje się głównie wentylację mechaniczną z wysokim odzyskiem ciepła. W polskim klimacie jest ono niezbędne, gdyż przez większość roku panują niskie temperatury. O tym sposobie ogrzewania powinni pomyśleć alergicy, gdyż filtruje powietrze i zmniejsza wilgotność powietrza. W domach energooszczędnych montuje się piece gazowe lub kotły olejowe, a w ostatnich latach popularność zyskują pompy ciepła. Są to urządzenia, które zużywają stosunkowo niewielką ilość energii do utrzymania temperatury.

dom pasywny a energooszczędny

Dom pasywny a energooszczędny – zalety i wady

Główną zaletą zarówno domów pasywnych, jak i energooszczędnych jest zmniejszenie kosztów ogrzewania. Dodatkowo ich wpływ na środowisko jest mniejszy. Budowa domów energooszczędnych wymaga większego przemyślenia projektu, dzięki czemu można uniknąć błędów konstrukcyjnych. Ze względu na dobrą izolację w obu rodzajach domów jest lepsze wyciszenia. Wady domów pasywnych i energooszczędnych widoczne są przede wszystkim na etapie ich budowy. W porównaniu do tradycyjnych domów koszty ich budowy są wyższe. Również jest ograniczenie odnośnie bryły  budynku — im prostsza, tym mniejsze straty energii.

Shopping Cart
Przewiń do góry