Powietrze, jakie wdychamy jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Biorąc pod uwagę fakt, że większość życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach należy zadbać o naprawdę wysoka jakość wdychanego powietrza, od którego zależy tak wiele czynności życiowych.
Objawy niesprawnej wentylacji
Według prawa, każdy budynek mieszkalny musi zawierać odpowiednią, spełniająca normy wentylację. Niezależnie czy jest to wentylacja grawitacyjna czy też nie, musi dostarczać wysokiej jakość powietrza. Efekty przebywania zbyt długo w pomieszczeniu, w którym doprowadzona wentylacja dostarcza nam szkodliwego powietrza, można zauważyć po następujących objawach:
- podrażnienia oczu,
- złe samopoczucie,
- bóle lub zawroty głowy,
- dezorientacja,
- zaburzenia emocjonalne,
- osłabienie mięśni i stawów,
- zaburzony rytm serca.
Jeśli w mieszkaniu doznajemy tych przykrych dolegliwości warto sprawdzić czy nasza wentylacja działa prawidłowo. A możemy tego dokonać za pomocą obserwacji.
Źle dobrana wentylacja
Zauważając skraplanie się wody na szybach lub nagminne ich parowanie, może oznaczać to, że w mieszkaniu jest zbyt duża wilgotność powietrza. Nadmiar wilgoci osadza się na chłodnych powierzchniach takich jak lustra czy szyby. Skutki źle dobranej wentylacji mogą doprowadzić do zawilgocenia ścian. To z kolei wpływa na rozwój różnego rodzaju pleśni i grzybów, które wywołują alergię oraz reakcje niepożądane.
Po opuszczeniu budynku, w którym doznajemy takich nieprzyjemności, wszystkie dolegliwości ustępują. Domy, w których dochodzi do takich zdarzeń dotknięte są syndromem chorych budynków. Przyczyną tego jest właśnie niewłaściwa wentylacja.
Utrzymanie czystego powietrza
Jakość powietrza zależy przede wszystkim od stężenia dwutlenku węgla. Jeśli do pomieszczenia dochodzi dużo tlenu z zewnątrz, stężenie to jest znacznie mniejsze. Analizując przepisy budynków mieszkalnych można z łatwością znaleźć przewidzianą ilość powietrza na jednego mieszkańca. A jest to:
- 50 m3/h – w pomieszczeniu dla osób palących,
- 30 m3/h – w pomieszczeniach, gdzie nie ma możliwości otworzenia okien,
- 20 m3/h – w przypadku otwieranych okien.
Niezależnie od tego czy spędzamy czas w biurach, sklepach czy we własnym domu warto zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację. Na wybór właściwej wentylacji wpływa bardzo dużo czynników takich jak architektura, ułożenie geograficzne czy ilość kondygnacji. Przed ostateczną decyzją obiegu wentylacyjnego warto skonsultować swoją decyzję z fachowcem.