Ceramiczne systemy kominowe doceniają zarówno projektanci, jak i sami ich instalatorzy. Stopniowo odchodzi się od stawiania kominów wykonanych z cegieł, których instalacja wymaga znajomości rzemiosła murarskiego, a także sporej ilości czasu. Montując komin ceramiczny, decydujemy się na zakup gotowego kształtu, dzięki czemu jego montaż jest o wiele łatwiejszy i szybszy.
Wybór podyktowany musi być samą instalacją cieplną, która jest zamontowana w budynku. Inne ceramiczne systemy kominowe będą odpowiednie, gdy ciepło wytwarzane jest za pomocą kotła na paliwo stałe, inne natomiast, gdy mamy do czynienia z paliwem kondensacyjnym. Dobór systemu uzależniony jest również liczbą spalin generowanych podczas spalania, jak i samym ich składem.
Parametry kominów ceramicznych
Kominy ceramiczne mogą pełnić więcej niż jedną funkcję. Możliwe jest nawet odprowadzanie spalin z kilku źródeł ciepła, np. tych wykorzystujących paliwa gazowe, olejowe, i kondensacyjne. Przewody takich kominów występują zwyczajowo w dwóch różnych wielkościach:
– średnica 18 cm + 12 cm,
– średnica 20 cm + 12cm.
Modele, które pozwalają na odprowadzanie spalin z kotła o otwartej komorze, posiadają dodatkowy wkład o wysokiej wytrzymałości i gęstości. W ich przypadku kocioł, powietrze potrzebne do spalania, zaciąga bezpośrednio z pomieszczenia. Współczesne systemy kominowe wyposażone są także w dodatkowe izolację wykonaną z wełny mineralnej.
Montaż ceramicznego komina systemowego
Instalatorzy i projektanci wybierają ceramiczne systemy kominowe ze względu na ich łatwy montaż. Montaż ceramicznych systemów kominowych jest o wiele łatwiejszy również ze względu system specjalnych nacięć, które zapewniają właściwe dopasowanie do całej instalacji. Ceramiczne wkłady kominowe umieszcza się w betonowych pustakach, a dodatkowe otwory pozwalają na dodatkowe usztywnienie komina za pomocą prętów zbrojeniowych. Nasady kominowe stosuje się do zapewnienia odpowiedniego ciągu i wykończenia prawidłowej instalacji ceramicznego komina.