Jak właściwie dobrać nasadę kominową?

Dzięki dopasowaniu odpowiedniej nasady kominowej możliwe jest zapewnienie ciągu kominowego. Nasada kominowa odpowiada za prawidłowe działanie najistotniejszej funkcji komina, co czyni z niej elementarną część całej instalacji. W takim razie jak właściwie dobrać nasadę kominową?

Rodzaje nasad kominowych

jak właściwie dobrać nasadę kominowąDo wyboru – w zależności od rodzaju przewodu w instalacji – mamy dwa typy nasady, należą do nich:

– nasady typu Rotomax – stosuje się je w przewodach spalinowych, służą do odprowadzania spalin z kotłów gazowych lub opalanych olejem. Tego typu nasady ustawiają się w odpowiedniej – przeciwnej do kierunku wiatru – pozycji, co uniemożliwia wytworzenie tzw. ciągu wstecznego;

– nasady obrotowe – stosuje się je w przewodach wentylacyjnych, dzięki nim możliwe jest zwiększenie ciągu, co umożliwia lepszą wentylację wewnątrz budynku. Nasady obrotowe wykorzystują siłę wiatru i obracają się w przeciwnym kierunku. Dzięki temu zabezpiecza się przed nieprawidłowym funkcjonowaniem.

jak właściwie dobrać nasadę kominową

Dobór podstawy nasady

Gdy dobierzemy już odpowiednią nasadę do właściwego przewodu, należy zadbać również o dobór jej podstawy. Do wyboru są dwie z każdego rodzaju:

– nasady kominowe z podstawą kwadratową – rogi kwadratowej płyty nasady wyposażone są w otwory umożliwiające ich łatwe przykręcenie. Nasada w tym typie mocowania jest niezwykle trwała, a specyficzne mocowanie uniemożliwia jest oderwanie na skutek silnego wiatru;

– nasady kominowe z podstawą rurową – tego typu nasady używane są do przewodów kominowych o okrągłym przekroju. Nie spotyka się tutaj podstaw, które muszą być przymocowywane do komina, dzięki czemu montaż jest szybszy i łatwiejszy. Aby zamontować nasadę do przewodu rurowego wystarczą ją w nim umieścić.

Jak widać systemy kominowe stawiają przed nami pewne ograniczenia. Wybór nasady kominowej nie jest dowolny, jak to by mogło się z początku wydawać. Dyktuje go kształt samego przewodu kominowego oraz jego rodzaj. Warto zapoznać się z tymi specyfikacjami, aby nie popełnić błędu w instalacji. Bowiem skutkami może być niewłaściwy przepływ powietrza w budynku. Jeśli nie jesteś pewien, czy wybrałeś odpowiednią nasadę kominową, skontaktuj się z nami, pomożemy w doborze odpowiedniej wersji.

Shopping Cart
Przewiń do góry