Jak przygotować kominek do sezonu zimowego?

Jak należy przygotować kominek do sezonu grzewczego? To pytanie zadają sobie szczęśliwi jego właściciele. Czy wystarczy jedynie jego dokładne oczyszczenie, czy też wystarczy jedynie zebranie popiołu? Odpowiemy na pytania dręczące jego użytkowników.

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina

jak przygotować kominek do sezonu zimowegoZ przygotowaniami kominka na sezon grzewczy nie należy czekać na ostatnią chwilę. Przed rozpoczęciem ogrzewania niezbędna będzie wizyta kominiarza, a ten ma w zimnych miesiącach ustalonych sporo wizyt. Warto zatem zawczasu umówić się z nim, aby sprawdził przewody kominowe, system DGP i inne istotne jego części. Najbardziej uważnie powinniśmy przyjrzeć się stanowi przewodu kominowego. To on odpowiedzialny jest za odprowadzanie spalin na zewnątrz. Jego czyszczenie powinniśmy powierzyć właśnie kominiarzowi. Z wnętrza przewodu usunie sadzę, pozostałości popiołu i drewna. Dzięki czemu wytworzone w kominku spaliny będą mogły być swobodnie odprowadzane. Oczyszczenie przewodu nie oznacza dla nas końca przygotowania. Po nim musimy przystąpić do oczyszczenia paleniska, które możemy już wykonać samodzielnie.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo swojej rodziny. Umów przegląd przewodów kominowych oraz czyszczenie komina przez uprawnionego kominiarza. Pamiętaj! Nici z polisy ubezpieczeniowej i wypłaty odszkodowania jeśli dojdzie do nieszczęścia a TY nie przedstawisz stosownych dokumentów w tym: protokołu przeglądu instalacji i czyszczenia komina.

kompletne systemy kominowe rzeszów

Prawidłowe czyszczenie kominka

Oczyszczanie kominka powinniśmy rozpocząć od wybrania resztek drewna i innych zanieczyszczeń z paleniska. Po usunięciu dużych części możemy odkurzyć pozostałą ilość popiołu z pomocą specjalnej końcówki od odkurzacza. Szybkę paleniska należy wyczyścić środkami przeznaczonymi do jej pielęgnacji. Po wykonanych zabiegach warto również dokładnie przyjrzeć się kominkowi. Sprawdźmy, czy nie ma w nim żadnych pęknięć, czy innych uszkodzeń, które wymagałaby naprawy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jeśli coś budzi nasze wątpliwości, skontaktujmy się z kominiarzem lub innym fachowcem, który rozwieje nasze obawy. Nie zapomnijmy również o sprawdzeniu stanu uszczelek przy drzwiczkach od paleniska.

Od uszczelek – które mogą z czasem twardnieć i kruszyć się – zależy ilość ciepła, jaką uzyskamy poprzez ogrzewanie kominkiem oraz ewentualne straty energetyczne powstałe w wyniku ich nieszczelności. Podczas przygotowań do sezonu nie zapomnijmy również wyposażyć się w odpowiedniej jakości drewno.

Shopping Cart
Przewiń do góry