Kiedy należy przeprowadzić remont komina?

Przeprowadzenie remontu komina jest czynnością niezbędną do prawidłowego funkcjonowania całości układu odprowadzającego spaliny z paleniska do atmosfery. Ciemne plamy na powierzchni komina, charakterystyczny zapach spalin wewnątrz domu i pęknięcia na ścianach działowych pomiędzy pomieszczeniami a kominem są już ostatnim dzwonkiem sygnalizującym konieczność restauracji komina. Zatem kiedy należy przeprowadzić remont komina?

Etapy renowacji przewodu kominowego

kiedy należy przeprowadzić remont komina1. Zaczynamy od frezowania i rozwiercana

Renowację przewodu kominowego rozpoczynamy od jego dogłębnego frezowania. Frezowanie komina jest konieczne w celu wyrównania wszelkich nierówności wewnątrz ciągu wentylacyjnego, wynikłych wskutek ciągłej eksploatacji, przeciążeń, oddziaływań cieplnych itd.

Wewnątrz przewodu kominowego mogą znajdować się również wszelkie pozostałości po procesie spalania, bądź też „ciała obce” przenikające w obręb komina bezpośrednio od góry. W jednym i w drugim przypadku, konieczne jest gruntowne rozwiercenie i oczyszczenie przewodu kominowego w calu jego ostatecznego udrożnienia.

2. Instalujemy wkład

Gdy przewód kominowy jest już dokładnie oczyszczony, przystępujemy do wprowadzenia weń specjalnego wkładu, wykonanego ze stali żaroodpornej i kwasoodpornej. Dzięki tym właściwościom wkład jest odporny zarówno na ulatniające się, kwaśne produkty spalania, jak też na wysoką temperaturę powstałą w obrębie paleniska. W skład zestawu montowanego przez profesjonalną firmę wchodzą przede wszystkim: rury, łączniki, wyczystka i element odprowadzający kondensat.

kiedy należy przeprowadzić remont komina

Czynności pomocnicze

Wraz z montażem wkładu, konieczne jest wykonanie szeregu czynności pomocniczych, od których zależy nie tylko kondycja samego przewodu kominowego, ale też jego estetyczny wygląd.

1. Wzmocnienie konstrukcji komina przez zaszpachlowanie pękających miejsc i zabezpieczenie ich za pomocą tynku, dodatkowej warstwy elewacji itd.

2. Dobudowanie brakujących elementów komina. Dotyczy w głównej mierze sytuacji, gdy górny (wystający nad dach) element przewodu kominowego jest uszkodzony. Tym samym zagraża bezpieczeństwu mieszkających w danym domu osób.

Shopping Cart
Przewiń do góry