Kiedy należy przeprowadzić remont komina?

Przeprowadzenie remontu komina jest czynnością niezbędną do prawidłowego funkcjonowania całości układu odprowadzającego spaliny z paleniska do atmosfery. Ciemne plamy na powierzchni komina, charakterystyczny zapach spalin wewnątrz domu i pęknięcia na ścianach działowych pomiędzy pomieszczeniami a kominem są już ostatnim dzwonkiem sygnalizującym konieczność restauracji komina. Zatem kiedy należy przeprowadzić remont komina? O to najważniejsze korki podczas renowacji komina:

Frezowanie komina

Frezowanie komina jest to metoda na poszerzenie istniejącego już przewodu kominowego. Jest to czynność, która zwiększa przepływ powietrza przez komin. Więc renowacje należy rozpocząć od procesu frezowania komina. Wskutek ciągłej eksploatacji, przeciążeń i oddziaływań cieplnych we wnętrzu ciągu wentylacyjnego powstają nierówności, mogą one wspomagać osadzanie się sadzy w kominie. Frezowanie komina warto robić podczas każdego remontu komina. Warto dbać o to, aby nasz przewód kominowy był regularnie remontowany, bo dzięki temu zapobiegamy rozszczelnieniu się komina oraz pożaru sadzy w kominie. 

Rozwiercanie Komina 

Wewnątrz przewodu kominowego mogą znajdować się również wszelkie pozostałości po procesie spalania bądź też „ciała obce” przenikające w obręb komina bezpośrednio od góry. W jednym i w drugim przypadku konieczne jest gruntowne rozwiercenie komina, proces ten udrażnia oraz zwiększenie jego przekroju, oraz przepustowości. Dla zmniejszenia prawdopodobieństwa na utknięcie ciał obcych w przewodzie komina jest zamówienie usługi montażu nasady kominowej. Pamiętajmy, jednak, że montaż nasady nie daje nam gwarancji bezpieczeństwa i rozwiercanie komina należy przeprowadzać podczas każdego remontu razem z procesem frezowania komina.

Instalacja wkładu

Gdy etapy rozwiercania i frezowania komina zostały zakończone, przystępujemy do wprowadzenia specjalnego wkładu, wykonanego ze stali żaroodpornej i kwasoodpornej. Wkład kominowy jest to rura, która poprawia wydajność i bezpieczeństwo komina. Dzięki tym właściwościom wkład jest odporny zarówno na ulatniające się, kwaśne produkty spalania, jak też na wysoką temperaturę powstałą w obrębie paleniska. W skład zestawu montowanego przez profesjonalną firmę wchodzą przede wszystkim: rury, łączniki, wyczystka ielement odprowadzający kondensat. Wymiana i zamontowanie nowego wkładu jest istotnym czynnikiem podczas remontu komina, bezpieczeństwo naszego domu i jego lokatorów jest najważniejsze. Zawsze powinniśmy pamiętać o sprawdzeniu przewodu kominowego i ewentualnym frezowaniu komina przed każdym sezonem grzewczym.

kiedy należy przeprowadzić remont komina

Czynności pomocnicze podczas remontu komina

Wraz z montażem wkładu, oraz po rozwiercaniu i frezowaniu komina konieczne jest wykonanie szeregu czynności pomocniczych, od których zależy nie tylko kondycja samego przewodu kominowego, ale też jego estetyczny wygląd. 

  1. Wzmocnienie konstrukcji komina przez zaszpachlowanie pękających miejsc i zabezpieczenie ich za pomocą tynku, dodatkowej warstwy elewacji itd.
  2. Dobudowanie brakujących elementów komina. Dotyczy w głównej mierze sytuacji, gdy górny (wystający ponad dach) element przewodu kominowego jest uszkodzony. Tym samym zagraża bezpieczeństwu mieszkających w danym domu osób
Shopping Cart
Przewiń do góry