Uszczelnianie dachu przy kominie

W jaki sposób uszczelnić dach przy kominie?

uszczelnianie dachu przy kominieZaraz dowiesz się w jaki sposób prawidłowo uszczelnić komin przechodzący przez dach Twojego domu. Zrozumiesz, że nie ma tu miejsca na kompromis, ta robota musi zostać zrobiona perfekcyjnie. Uszczelnianie dachu przy kominie to nie jest bułka z masłem. Jeżeli nie podejdziesz poważnie do tematu, to możesz przeżyć bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Czytaj dalej, a zrozumiesz dlaczego powinieneś polegać tylko na fachowcach, którzy zjedli zęby na kominach. W przeciwnym razie szybko przekonasz się jakim niezwykłym fenomenem jest woda deszczowa i śnieg. Tak, pomimo tysięcy lat praktykowania budownictwa, ludzkości nadal dokuczają przecieki i zacieki.

Dlaczego należy dobrze uszczelnić dach przy kominie?

Szczeliny i dziury wokół komina i na sąsiednich połaciach pokrycia dachowego muszą zostać prawidłowo uszczelnione. Jeżeli zostaną popełnione błędy, to bardzo szybko pojawią się tego nieprzyjemne skutki. Do wewnątrz budynku zacznie się przedostawać woda deszczowa, powodując zniszczenia. Gdy zimą będzie sypał śnieg, to wiejący wiatr wciśnie go dosłownie wszędzie, w każdy zakamarek dachu. Jak tylko ten śnieg złapie dodatniej temperatury pochodzącej z budynku, to natychmiast zamieni się w wodę. Taki strumyczek zacznie penetrować różne rejony Twojego domu, gdzie go tylko grawitacja poniesie. Skutki tego będą opłakane.

Naprawa takiego zniszczonego uszczelnienia dachu wcale nie będzie prosta. Możesz stracić pieniądze, czas i nerwy. Dawno temu, jako młody chłopak pracowałem w Niemczech jako pomocnik dekarza. Mieliśmy sporo wezwań do przeciekających dachów. Zlokalizowanie miejsca w którym deszcz przenikał do wewnątrz, często graniczyło z cudem. W takich przypadkach trzeba było zerwać pół dachu i uszczelnić wszystko na nowo. Taka procedura dawała szansę na sukces, ale niestety nie zawsze.

uszczelnianie dachu przy kominie

W jaki sposób uszczelnić komin

Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie budowy komina firmie zajmującej się montażem systemów kominowych. Taka decyzja zapewni Ci tzw. spokojną głowę, ponieważ doświadczeni fachowcy nigdy nie kłaniają się wodzie deszczowej i doskonale wiedzą jak powinna być wykonana robota. Nie polegaj na przypadkowych „specjalistach”, których kompetencji i skuteczności nie jesteś w stanie wcześniej zweryfikować. Taka przygoda może mieć tragiczny dalszy ciąg, w postaci paskudnych przecieków i straty pieniędzy.

W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji ogrom profesjonalnych materiałów służących obróbce kominów. Są to różnego rodzaju profile, kołnierze, taśmy, papy termozgrzewalne, czy też płynne uszczelniacze. Tak więc jest czym uszczelnić komin, trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić skutecznie i na długie lata. Duże wahania temperatury, deszcz, śnieg, upalne lato i mroźna zima szybko zweryfikują umiejętności Twojego majstra od komina.

Izolacja komina od dachu

Prawidłowe przepuszczenie komina przez dach, wiąże się z jeszcze jednym ważnym zagadnieniem. Jest to odizolowanie komina od elementów konstrukcyjnych dachu. W przypadku kominów dymnych, czyli tych odprowadzających spaliny z pieca do atmosfery, niebezpiecznym czynnikiem może być temperatura. Należy pamiętać, że zmiany temperatury powodują naprężenia, a różne materiały różnie pracują pod wpływem zimna i ciepła.

Nieodpowiednio odizolowany komin, będzie oddziaływał termicznie na uszczelnienia opisane wyżej, powodując ich systematyczne uszkadzanie. Efekt jest wiadomy, dojdzie do przecieku. Nowoczesne kominy są najczęściej montowane z elementów ceramicznych, lub też z członów ze stali kwasoodpornej. Takie rozwiązania są dobrze przystosowane do bezkonfliktowego przejścia przez dach. Te konstelacje kominowe same w sobie posiadają izolacją termiczną, oraz w łatwy sposób dają się odizolować od konstrukcji dachu. Oczywiście wszelkie prace instalacyjne i zabezpieczające powinny być powierzone profesjonalistom od montażu systemów kominowych. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój dom oprze się naporowi deszczu, śniegu i mrozu. Będziesz spał spokojnie wiedząc, że Twój komin jest odpowiednio odseparowany od łatwopalnych elementów dachu, więc pożar jest niemożliwy.

Uszczelnianie dachu przy kominie – wewnątrz i na zewnątrz

Porządnie zrobiona robota na dachu, to nie tylko szczelność na długie lata, ale także walory estetyczne, dach to przecież wizytówka każdego domu. Współczesne materiały służące do uszczelniania połączeń są nie tylko skuteczne od strony mechanicznej, ale także przyjemne wizualnie. Bez problemu da się zastosować taki sposób uszczelnienia, aby nie zaburzył on kolorystyki dachówek, czy jakiegokolwiek innego pokrycia dachu.

To samo dotyczy wnętrza budynku. Kominy często przechodzą przez pomieszczenia użytkowe, np. mieszkalne poddasza. Oprócz całej tej jakże ważnej procedury uszczelniania oraz izolowania opisanej wcześniej, nie mniejsze znaczenie ma estetyka. W tym przypadku trzeba więc także brać pod uwagę wszelkie niuanse dotyczące właściwości mechanicznych materiałów. Należy tak dobrać tworzywa wykończeniowe, aby po dwóch dniach nie pojawiły się brzydkie pęknięcia i szczeliny. Efekt końcowy uszczelniania dachu od wewnątrz powinien być nie tylko pozytywny pod względem szczelności, ale także perfekcyjny wizualnie.

Zdaj się na fachowców od kominów i śpij spokojnie

No i dotarliśmy do końca. Jak widzisz, uszczelnianie dachu przy kominie to skomplikowana robota. Wchodzi tu w grę wiele czynników, a każdy z nich musi być potraktowany poważnie. Budowa komina musi zostać przeprowadzona bardzo dokładnie i z dbałością o szczegóły. Każdy błąd pociągnie za sobą pasmo problemów, a w efekcie narazi Cię na dodatkowe koszty i utratę nerwów. Jeżeli zamierzasz cieszyć się życiem w nowo wybudowanym domu, to konstruowanie komina powinieneś powierzyć doświadczonej firmie zajmującej się montażem systemów kominowych. Dzięki temu zyskasz spokój i bezpieczeństwo dla całej rodziny.

Shopping Cart
Przewiń do góry