Czynniki wpływające na małą wydajność ciągu kominowego

Czynniki wpływające na małą wydajność ciągu kominowego to niezbędny warunek dla zachowania bezpieczeństwa podczas użytkowania urządzeń spalających gaz, oleje opałowe lub paliwa stałe. Istotną rolę w tym przypadku odgrywa w pełni wydajny ciąg kominowy, dzięki któremu produkty spalania są odprowadzane w kierunku wylotu komina.

Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym gdy rozpoczyna się okres grzewczy wypytujecie nas o wiele istotnych rzeczy w tym m.in:

wydajność ciągu kominowego– Jakie mogą być przyczyny słabego ciągu kominowego?
Jak poprawić ciąg kominowy
– Jak wyeliminować ciąg wsteczny?
– Czy można poprawić cug w kominie?
– Jak wymusić ciąg w kominie?
– Czy ciąg w kominie jest prawidłowy i jak go sprawdzić?
– Czy istnieją mechaniczne wyciągi kominowe?
– Ciąg wsteczny w kominie i jak temu zapobiegać?

Postanowiliśmy odpowiedzieć na te pytania w najprostszy sposób! Czynników powodujących niską efektywność ciągu kominowego może być kilka i każda z nich jest w stanie spowodować problemy z rozpaleniem oraz powrót dymu do paleniska.

wydajność ciągu kominowego

Wadliwa konstrukcja komina

Najczęstsza przyczyną niewystarczającego ciągu są niewystarczające wymiary komina, a w zasadzie jego zbyt mała wysokość. Długość przewodu kominowego spalinowego, mierzona od osi wlotu do krawędzi wylotu nad dachem, dla gazowych kotłów grzewczych o mocy do 35 kW nie może być mniejsza niż 2 m. Dla kotłów opalanych olejem jest to wysokość rzędu 5 m, zaś w innych przypadkach kominy muszą mieć co najmniej 4 m.

Bardzo często komin jest wadliwie wykonany od wewnątrz. Gdy przewód kominowy ma nierówną powierzchnię wewnętrzną, sadza pokrywa ścianki komina zmniejszając jego średnicę. W efekcie utrudnia wypływ spalin na zewnątrz obiektu. Problem stwarzają również niewłaściwie wypełnione spoiny, w przypadku kominów murowanych, oraz pęknięcia w strukturze kanału. Powoduje to nieszczelność przewodu i jednoczesne zasysanie powietrza przez komin np. z sąsiadujących z nim przewodów wentylacyjnych.

Opadający wiatr

Kolejną przyczyną słabo wydajnego ciągu kominowego może być opadający wiatr wywołany między innymi wysokimi drzewami lub budynkami znajdującymi się w bliskim sąsiedztwie przewodu kominowego. Może wówczas powstawać tzw. wiatr opadający, który powoduje zawirowania powietrza w pobliżu komina. Powstają wtedy strefy nadciśnienia, które przyduszają wylot kominowy, co w efekcie może prowadzić do powstawania ciągu wstecznego.

Nieodpowiednia izolacja termiczna

Na wydajny dobry ciąg kominowy ma duży wpływ odpowiednia izolacja cieplna przewodu kominowego. Im wyższa panuje temperatura w kominie, tym lepszy ciąg kominowy. Nieodpowiednia izolacja termiczna komina, w przypadku wzrostu temperatury na zewnątrz, spowoduje, że spaliny będą miały problem z wydostaniem się z zimnego przewodu kominowego.

Nieprawidłowe zakończenie komina

Częstym powodem ograniczenia siły ciągu w kominie jest niewłaściwie dobrana nasada kominowa. Aby to sprawdzić, należy czasowo zdemontować ten element. Jeżeli komplikacje ustąpią przyczyna będzie już znana. Wówczas należy odpowiednio dobrać nasadę kominową, tak aby nie blokowała wylotu produktów spalania.

Inny komin w tym samym budynku

Problem z odpowiednim ciągiem kominowym może powodować inny komin zlokalizowany w tym samym budynku. Może on posiadać silniejszy ciąg i zakłócać tym samym pracę właściwego przewodu kominowego. Aby wyeliminować ten problem należy zablokować wszelkie przyłącza lub poprawić wentylację w całym budynku zapewniając napływ świeżego powietrza do pomieszczeń.

Jak poprawić ciąg w kominie?

Jeśli chcesz poprawić ciąg kominowy, albo chcesz zapobiec cofaniu się spalin w kominie, napisz do nas lub zadzwoń. Postaramy się rozwiązać TWÓJ problem. Znamy się na technice kominowej i wentylacyjnej bardzo dobrze. Lata doświadczeń w branży kominiarskiej pozwoliły nam skutecznie rozwiązywać wszystkie problemy.  Jesteśmy przygotowani nie tylko wykonaniem usługi ale również i produktem. W naszej ofercie handlowej znajdują się :

wkłady kominowe kwasoodporne i żaroodporne,
nasady kominowe stałe (daszek wywietrznikowy, kratka osłonowa wylotów bocznych komina, wywietrzak dachowy CAG, wywietrzak dachowy wywietrzak dachowy typu H Humbert)
samonastawne nasady kominowe (rotowent dragon o podstawie kwadratowej, redukcyjnej, rurowej, wciskanej nieotwieranej i otwieranej oraz wiele innych)
nasady kominowe hybrydowe (turbowent hybrydowy, turbowent hybrydowy tulipan, turbowent hybrydowy solarny, turbowent hybrydowy plus),
nasady kominowe obrotowe (turbowent, turbowent tulipan, turbowent z zewnętrznym łożyskowaniem).

Shopping Cart
Przewiń do góry